گــرانی مرغ با تبانی

قیمت مرغ که طی هفته‌های گذشته روی مدار ثبات قرار داشت با کاهش دمای هوا ناگهان به پرواز درآمد و به ۷۵۰۰ تومان رسید.

صحبت‌های فعالان بازار نشان می‌دهد احتمال افزایش بیشتر قیمت نیز طی روزهای آینده وجود دارد و ریشه این گرانی علاوه‌بر کاهش حمل و بارگیری مرغ از برخی مناطق کشور به علت سرما و یخبندان جاده‌ها، تبانی برخی مرغداران برای توقف عرضه است تا حالا قیمتی را که روند صعودی در پیش گرفته، به کانال افزایش بیشتر هدایت کنند.

شرایط جوی قیمت مرغ را افزایش داده است

به گزارش واکاوی به نقل از کسب و کار ، رئیس اتحادیه پرنده و ماهی گفت: سرمای هوا باعث شده قیمت مرغ افزایش پیدا کند و به ۷۴۰۰ تومان در مراکز خرده فروشی برسد. مهدی یوسف‌خانی  با اشاره به اینکه قیمت مرغ طی روزهای اخیر افزایش یافته است، اظهارداشت: شرایط جوی و سرما، نامناسب بودن وضعیت راه‌ها و عدم بارگیری مرغ در این شرایط باعث شده قیمت این کالا افزایش پیدا کند. رئیس اتحادیه پرنده و ماهی اضافه کرد: قیمت مرغ، پنج‌شنبه گذشته نسبت به روز ماقبل آن حدود ۵۰۰ تومان بالا رفته و درحال حاضر نرخ این کالا در مراکز خرده فروشی ۷۴۰۰ تومان، مراکز عمده فروشی ۶۸۰۰ تومان و مرغ زنده ۴۶۰۰ تومان است. وی افزود: به زودی شرایط جوی و وضعیت راه‌ها بهبود می‌یابد و احتمال افزایش بیشتر قیمت مرغ کم است.

افزایش تقاضا بستر گرانی را آماده کرده است

یکی از فعالان بازار مرغ  افزایش حدود ۱۰۰۰ تومانی قیمت مرغ را در کمتر از یک هفته غیرطبیعی دانست و اظهار کرد: در افزایش قیمت معمولا دو گروه دخیل هستند؛ یکی عمده فروشان مرغ و دیگری مرغداران. البته  خرده فروشان مرغ هم می‌توانند با نرخ‌های سلیقه‌ای به گرانی دامن بزنند ولی معمولا علت اصلی گرانی نیستند.

عمده فروشان میدان بهمن قیمت‌گذاری را مدیریت می‌کنند و در شرایط فعلی آنها دخالتی در افزایش قیمت ندارند چون عرضه کاهش پیدا کرده ولی تقاضا افزایش داشته است . بنابراین فضا برای گرانی مهیا شده است. بخشی از افزایش تقاضا به دلیل بازگشت زائران اربعین و افزایش دیدوبازدیدهای بعد از زیارت است. نکته‌ای که درباره کاهش عرضه وجود دارد این است که عمده مرغی که به بازار شهرهای بزرگ کشور و از جمله تهران عرضه می‌شود از استان‌هایی می‌آید که محورهای مواصلاتی آنها در سرما و بارش‌های اخیر مشکلی نداشتند و این محورها باز بوده است. به اعتقاد من برخی از مرغداران با مشاهده افزایش تقاضا و صعودی شدن قیمت‌ها عمدا از کشتار خودداری کرده‌اند و برخی شنیده‌ها هم حکایت از تبانی برخی از مرغداران برای کاهش عرضه دارد. این فعال بازار مرغ افزود: برخلاف پیش‌بینی رئیس اتحادیه پرنده و ماهی، به اعتقاد من وضعیت بازار به گونه‌ای است که بستر گران‌تر شدن مرغ وجود دارد چون این هفته تعطیلات مناسبتی داریم و تقاضا باز هم افزایش پیدا می‌کند، عرضه هم محدود است و قیمت حداقل تا پایان این هفته روند افزایشی خواهد داشت.

وی در پاسخ به این پرسش که عرضه مرغ منجمد توسط شرکت بازرگانی دولتی می‌تواند تعدیل‌کننده قیمت باشد، گفت: عرضه مرغ منجمد نمی‌تواند روی قیمت مرغ تازه تاثیر آنچنانی داشته باشد چون اولویت مردم خرید مرغ تازه است مگر اینکه قیمت آنقدر گران شود که چاره‌ای جز خرید مرغ منجمد نداشته باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا