تابستان بی زرق و برق

تنها چیزی که در این گرمای تابستان می تواند فرح بخش دل ها باشد یک نسیم خنک است، اما ظاهرا خبری از این نسیم خنک نیست و ناچار باید سراغ یکی از وسایل سرمایشی رفت، پنکه، کولر آبی، گازی و یا… اما داستان از همینجا شروع می شود. دکمه را که می زنی و آماده یک نسیم خنک می شوی بی خبر از همه جا، با قطعی برق مواجه خواهی شد.

پاییز و زمستانی که گذشت بیشتر مناطق ایران شاهد کاهش شدید بارش برف و باران بود، آن روزهمگی تنها از کمبود بارش ها گلایه داشتیم و کسی فکرش را نمی کرد که کمبود بارش ها تابستان پیش رو را نیز بر ما سخت کند. همیشه اینگونه بوده ایم، بدون توجه به آینده و بدون دور اندیشی‌های لازم…

بارش های بهاری در اردیبهشت و خرداد تا حدی توانست کمبودها را جبران کند و کردستان جزو معدود استان‌هایی بود که بارش‌ها در آن نسبت به سال گذشته حدود ۱۳ درصد بیشتر بود و مردم امیدوار بودند که نه تنها تابستانی خنک که بدون قطعی برق را نیز تجربه کنند. اما از یک سو با توجه به اینکه عمده برق کشور از نیروگاههای برق_آبی تأمین می شود و از سوی دیگر سدهای کردستان نه تنها مدیریتشان در دست کردستانی ها نیست  بلکه محل تأمین برق استان نیز نیستند پس بارش‌های بهاری نتایج چندانی را متوجه کردستانی ها نکرد و قطعی برق نیز دامن آنها را گرفت.

در هر حال وضعیتی که هم اکنون وجود دارد حاصل عوامل مختلفی از جمله عوامل طبیعی (کمبود بارندگی‌ها و در نتیجه کاهش ذخایر آبی در پشت سدها) و عوامل انسانی از جمله عدم مدیریت صحیح در مصرف برق هم از سوی مدیران مربوطه و هم از سوی مردم است. چاره چیست؟ مدیریت برق در بیشتر شهرها دست به خاموشی زده و این نوع خاموشی ها که از رویه خاصی نیز پیروی نمی کند مشکلات فراوانی را برای مردم ایجاد کرده است. اطلاع‌رسانی به موقع از زمان، مکان و محله هایی که احتمال قطعی آن می رود یک ضرورت است و مدیریت برق شهرستان‌ها برای کاهش مشکلات ناشی از آن باید این مهم را مورد توجه قرار دهد.

وضعیت مصرف برق به عنوان یک مسأله همچون سایر مسایل در ایران سرانجام دامن مردم را خواهد گرفت و این مردم هستند که به نوعی قربانی یک مدیریت ناصحیح می‌شوند، اما می توانند به بهترین نحو کمک حال وضعیت شده و با صرفه جویی در مصرف برق، وضعیت را تا حدی کنترل کنند.

تصاویری را مشاهده می کنیم که در آن برق تزئینی نمای یک ساختمان که شاید منظره‌ی چشم نوازی داشته باشد و مصرف آنچنانی نیز نداشته باشد ساعت ها از شب روشن باشد. اما تمام این مصارف نامعمول و سایر هدر رفت هایی که توسط هریک از ما صورت می‌گیرد می تواند تا حدی در کاهش مصرف تأثیرگذار بوده و به کمک هم این مسأله را مدیریت کنیم تا به یک بحران در این تابستان گرم و سوزان تبدیل نشود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا