در دو راهی معیشت و سلامت؛ کرونا کیلوی چند؟

در حالی که ستاد مبارزه با کرونا فعالیت برخی رسته‌های شغلی از جمله پاساژها، آرایشگاه‌ها، قهوه‌خانه و چایخانه‌ها و … را تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرده است، اما کمتر مسیری را می‌بینیم که یکی از این رسته‌ها مشغول فعالیت نباشد و آنگونه که پیداست بحث کرونا به شدت در حال کمرنگ شدن است و این در حالی است که آمار افراد بستری و روند ابتلا به این ویروس نه تنها کم نشده بلکه همچنان افزایش است.

اوضاع اقتصادی بسیاری از مردم قبل از کرونا هم چندان تعریفی نداشت و اکنون با طولانی شدن مدت زمان همه گیری کرونا وضع بسیار بغرنجتر شده است. همچنین بسیاری از مشاغل شامل بیمه بیکاری نشده و کمتر کسی برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کرده است.

تا روز گذشته ۶۴۸ هزار نفر در سامانه بیمه بیکاری در کشور ثبت نام کرده‌اند، این آمار در کردستان ۱۲ هزار و ۴۵۰ نفر بوده که ۸ هزار و ۱۳۱ نفر از این افراد مشمول دریافت بیمه بیکاری خواهند شد. در شهرستان سقز نیز حدود ۲ هزار و ۳۰۰ نفر ثبت‌نام کرده‌اند اما تنها ۹۸۰ نفر مشمول دریافت بیمه بیکاری هستند و مابقی شرایط استفاده از آن را نداشته‌اند.

راه‌اندازی کسب و کارها و درخانه ماندن مردم، دو سیاستی است که این روزها دولت دنبال می‌کند. اما مشخص است که مردم راه‌اندازی کسب و کارشان را انتخاب کرده‌اند ولو اگر عواقب جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا