در دو راهی معیشت و سلامت؛ کرونا کیلوی چند؟

در حالی که ستاد مبارزه با کرونا فعالیت برخی رسته‌های شغلی از جمله پاساژها، آرایشگاه‌ها، قهوه‌خانه و چایخانه‌ها و … را تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرده است، اما کمتر مسیری را می‌بینیم که یکی از این رسته‌ها مشغول فعالیت نباشد و آنگونه که پیداست بحث کرونا به شدت در حال کمرنگ شدن است و این در حالی است که آمار افراد بستری و روند ابتلا به این ویروس نه تنها کم نشده بلکه همچنان افزایش است.

اوضاع اقتصادی بسیاری از مردم قبل از کرونا هم چندان تعریفی نداشت و اکنون با طولانی شدن مدت زمان همه گیری کرونا وضع بسیار بغرنجتر شده است. همچنین بسیاری از مشاغل شامل بیمه بیکاری نشده و کمتر کسی برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کرده است.

تا روز گذشته ۶۴۸ هزار نفر در سامانه بیمه بیکاری در کشور ثبت نام کرده‌اند، این آمار در کردستان ۱۲ هزار و ۴۵۰ نفر بوده که ۸ هزار و ۱۳۱ نفر از این افراد مشمول دریافت بیمه بیکاری خواهند شد. در شهرستان سقز نیز حدود ۲ هزار و ۳۰۰ نفر ثبت‌نام کرده‌اند اما تنها ۹۸۰ نفر مشمول دریافت بیمه بیکاری هستند و مابقی شرایط استفاده از آن را نداشته‌اند.

راه‌اندازی کسب و کارها و درخانه ماندن مردم، دو سیاستی است که این روزها دولت دنبال می‌کند. اما مشخص است که مردم راه‌اندازی کسب و کارشان را انتخاب کرده‌اند ولو اگر عواقب جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا