شناسایی ۶۲ نقطه حادثه‌خیز در کردستان

سرهنگ عیسی گوهری از شناسایی ۶۲ نقطه حادثه‌خیز، ۳۲ نقطه مستعد تصادف و ۲۸ نقطه خطرناک در استان کردستان خبر داد.

وی با اشاره به اینکه ۶۱ درصد تصادفات در جاده‌های اصلی، ۲۳درصد در جاده‌های فرعی و مابقی در جاده‌های روستایی اتفاق می‌افتد و بیشترین زمان وقوع تصادف از ساعت ۴ تا ۸ شب است گفت: محور سنندج-همدان با ۱۴درصد بیشترین تصادفات رانندگی را به خود اختصاص داده است.

رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی کردستان با اشاره به اینکه محور سنندج-کامیاران ۱۰درصد تصادفات رانندگی را به خود اختصاص  داده است، افزود: صلوات‌آباد سنندج نیز جزو نقاط پرحادثه استان شناخته شده اما اجرای برخی پروژه‌ها ایرادات را برطرف کرده است. دو بانده کردن گردنه صلوات‌آباد میزان تصادفات را در این مسیر کاهش داده است.

گوهری ۴۴درصد تصادفات رانندگی را مربوط به واژگونی وسیله نقلیه دانست و اذعان کرد: این حادثه به دلیل خستگی، خواب آلودگی و عدم کنترل وسیله نقلیه است.

۲۸ درصد تصادفات رانندگی به‌دلیل عدم توجه به جلو

وی ۲۸ درصد تصادفات رانندگی را به دلیل عدم توجه به جلو عنوان کرد و افزود: تخطی از سرعت مطمئنه یکی دیگر از علل بروز تصادفات رانندگی است.

رئیس پلیس راه استان کردستان با بیان اینکه رانندگی در جاده خشک با جاده یخ زده و برفی متفاوت است و در اکثر جاده ها پدیده مه گرفتگی حاکم است، بر رعایت سرعت مطمئنه و دقت و جدیت رانندگی در این مسیرها تأکید کرد.

وی با اشاره به اینکه در فصل زمستان قرار داریم و رانندگی در جاده‌های برفی ویخ زده با خطراتی همراه است، خواستار بستن زنجیر چرخ وسیله نقلیه در فصل زمستان شد و بیان کرد: مه گرفتگی، کولاک و یخ زدگی در جاده‌ها از جمله مشکلاتی است که رانندگان در زمستان با آن مواجه هستند.

رئیس پلیس راه استان کردستان بر همراه داشتن تجهیزات زمستانی و داشتن طناب، دستکش، وسایل گرمایشی از سوی رانندگان تأکید کرد و گفت: رانندگان ملزمند وسیله نقلیه را از لحاظ داشتن برف پاک کن و سیستم روشنایی بررسی کنند.

وی یادآور شد: شهروندان حتی‌الامکان از سفرهای غیرضروری اجتناب کنند و تا جایی که مقدور است در سفرهای زمستانی از وسیله نقلیه عمومی استفاده کنند.

گوهری درباره وضعیت دوربین‌های کنترل سرعت در محورهای مواصلاتی کردستان گفت: هم‌اکنون ۶۵دوربین در سطح جاده‌های استان فعال است.

۱۲دوربین کنترل سرعت در جاده جدید سنندج-مریوان نصب می‌شود

وی با اشاره به اینکه ۱۲دوربین کنترل سرعت در نقاط مختلف جاده جدید سنندج-مریوان جانمایی شده است، تصریح کرد: جاده بیجار-دیواندره نیز فاقد دوربین کنترل سرعت است که به زودی این مشکل برطرف می‌شود.

رئیس پلیس راه استان کردستان با اشاره به اینکه روزانه ۳۰۰هزار تردد در جاده‌ها انجام می‌شود، خطاب به رانندگان یادآور شد: دوربین‌های کنترل سرعت سبب بازدارندگی سرعت در رانندگی می‌شود.

وی مقوله فرهنگ‌سازی در امر رعایت قوانین و مقررات رانندگی را بسیار تأثیرگذار دانست و خواستار فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی رسانه‌ها در حوزه حوادث رانندگی شد.

رئیس پلیس راه استان کردستان با اشاره به اینکه در ۹ ماه نخست امسال آمار تصادفات رانندگی کاهش داشته است، افزود: طبق آمار پزشکی قانونی در هشت ماهه ابتدایی سال‌جاری آمار فوتی‌های استان ۶ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

وی همچنین اعلام کرد: در سال جاری آمار تصادفات ۹درصد کاهش داشته و این در حالی‌ست که این آمار در کشور افزایش داشته است.

گوهری در پایان با اشاره به نقش رسانه در روشنگری، اطلاع‌رسانی صحیح و به‌موقع به مردم ابراز داشت: از تلاش‌های شبانه‌‌روزی خبرنگاران تسنیم در استان کردستان در این حوزه صمیمانه تشکر می‌کنم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا