در نشست مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سقز با خبرنگاران عنوان شد؛

تنها ۲۰ هزار هکتار از زمین‌های زیر کِشت سقز آبی است

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سقز در نشست با خبرنگاران ضمن بیان برنامه‌های هفته جهاد کشاورزی اعلام کرد که در هفته جهاد کشاورزی ۱۴ طرح با اعتبار ۲۹۰۵ میلیارد تومان در شهرستان سقز به بهره برداری می‌رسد که شامل فاز دوم پرورش مرغ مادر کابوک و سیلوی ذخیره غلات و ۱۲ طرح آبیاری تحت فشار در روستاهای « قشلاق رضا، خوشه دره، بدرآباد، آلکلو، تموغه، باغلوجه، مزره، قشلاق ملا و میرآباد » می‌شود که علاوه بر تثبیت مشاغل موجود، ۵۴ فرصت شغلی نیز فراهم می‌کنند.

تیموری با اشاره به جایگاه کشاورزی در استان کردستان و شهرستان سقز افزود: علیرغم وجود دو سد در دو سوی شهرستان، اما تنها حدود ۲۰ هزار هکتار از زمین‌های قابل کشت در این شهرستان آبی است و این در حالی است که ۱۴۶ هزار و ۸۸۰ هکتار آن دیم است و از همین‌رو تلاش مجموعه شهرستان و مدیریت جدید در استان افزایش حقابه و در نتیجه افزایش سطوح زیر کشت است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سقز از نظارت بر توزیع کالاهای مصرفی در ستاد تنظیم بازار اشاره کرد و افزود: در حال حاضر مشکلی در توزیع اقلام خوراکی از جمله روغن، قند، برنج و … وجود ندارد و در حوزه آرد نیز با تدابیری که برای شیفت بعد از ظهر چیده شده مشکل تا حدودی برطرف شده است. تیموری از کشف ۷۶۶ عدل آرد خبر داد و گفت این میزان آرد پس از تعیین تکلیف در تعزیرات، مابین خبازی‌ها جهت پُخت در شیفت بعد از ظهر توزیع می‌شود.

وی در مورد معضل تغییر کاربری غیر مجاز در اراضی کشاورزی و ساخت و ساز (تحت عنوان خانه باغی) در این اراضی گفت: تا قبل از نیمه اول سال ۱۴۰۰ ازاری هر ۱۵۰۰ متر از اراضی اجازه تغییر کاربری ۶۰ متر داده می‌شد، اما اکنون این میزان به ۴۰ متر در یک هکتار رسیده است همین موضوع دست جهاد را برای مقابله با این ساخت و سازها باز می‌گذارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا