میراث فراموش شده و صدای پای آبی که به گوش نمی‌رسد

مسجد دو مناره جزو بناهای قدیمی و شناخته شده در محله‌ی نارین قلعه (بافت قدیمی) سقز و دارای ارزش تاریخی و مذهبی فراوانی است.

از متعلقات این مسجد ،حوض آن است که آب این حوض از طریق کاریز بالادست مسجد تأمین می‌شود. چند وقتی است آب حوض خشک شده است. احتمال می‌رود این موضوع ناشی از ساخت و سازهای فراوانی باشد که در بافت قدیمی و مسیر این کاریز صورت گرفته است. اهالی می‌گویند قبلا اگر کاریز تخریب می‌شد افرادی که مسیر را می‌شناختند آن را پاکسازی و دوباره احیا می‌کردند.

علیرغم انجام مرمتهای بسیار اصولی و استحکام بخشی قسمتهای مختلف مسجد ،قسمت حوضخانه و کاریز تامین کننده آب حوضخانه نیازمند توجه جدی و مرمت و احیاء می باشد. همچنین میراث فرهنگی نیز می‌گوید: در اثنای یکی از فصل‌های مرمتی مسجد، اصلاحاتی در نزدیکی‌های مظهر کاریز به دلیل تداخل آن با فاضلاب شهری انجام گرفته، اما نیازمند اصلاح اساسی و هدایت اصولی آب به داخل حوضخانه دارد که البته باید تأمین اعتبار برای آن صورت گیرد.

 

حفظ و نگهداری بناهایی همچون مسجد دو مناره، حمام حاجی صالح، خانه کمانگر، بازار تاجوانچی و … که همگی در بافت قدیمی سقز قرار دارند و البته تعدادی نیز تخریب شده‌اند یک ضرورت است که در صورت برنامه‌ریزی مناسب می‌تواند به یک سایت گردشگری و حتی محل درآمد نیز تبدیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا