نشست‌های بی نتیجه و ناتوانی در حل مشکلات

دو محور اصلی جلسه اخیر شورای عالی استان‌ها که در آخرین روز خردادماه برگزار شد، بحران آب و احتمال ورشکستگی شهرداری شهرهای کوچک بود، یعنی موضوعاتی که در شهرهای استان کردستان محل بحث جدی هستند.

بارها بر روی مسأله آب در استان کردستان و اینکه مسئولان بایستی نسبت به تنش هایی که احتمال دارد در آینده نزدیک اتفاق بیفتد چاره ای اندیشیده و مانع از آنچه بشوند که هم اکنون در استان های جنوبی و فلات مرکزی ایران رخ می دهد. بهره برداری چند برابری از آبهای استان کردستان توسط سایر استان‌ها موردی است که احتمال تنش بر روی آن در آینده‌ی نزدیک قابل تصور بوده و همین امر دلیلی است که مسئولین بایستی خود به جای گله‌گذاری از نهادهای بالادستی برای آن آستین بالا زده و حقابه این استان را تمام و کمال دریافت کنند.

به گزارش ایلنا پس از بحران آب، خطر ورشکستگی شهرداری‌ها به خاطر کاهش منابع درآمدی نکته مهم دیگری بود که حاضران در این جلسه به آن تاکید کرده اند. از یکسو دولت در گیر و دار خروج آمریکا از برجام و تنش‌های ارزی قادر به پرداخت  تعهداتش به شهرداری‌ها نیست و این امر شهرداری‌ها و شوراهای شهر را به افزایش سهم مدیریت شهری از مالیات بر ارزش افزوده واداشته است و ازسوی دیگر هرچند کلانشهرهای اصلی کشور همچون تهران، اصفهان و مشهد قادر به پرداخت حقوق کارکنان خود هستند اما زنگ خطر برای شهرهای کوچک که تراکمی برای فروش یا شهروند چندانی برای دریافت عوارض ندارند، به صدا درآمده است و کارکنان این نهادها گاها حقوق معوقه یا تعدیل نیرو را تجربه می‌کنند.

این مسأله، یعنی بحران شهرداری ها نیز در استان کردستان باز هم ملموس‌تر است. شهرداری سقز به دلیل سوء مدیریت های گذشته و اکنون دچار بحران های عدیده ای شده است که اگر راه حل برون رفت فوری برای آن در نظر گرفته نشود هر آن احتمال ورشکستگی آن می رود. کارکنان و کارگرانی در شهرداری سقز وجود دارد که معوقات دو و یا سه ماهه دارند، این درحالی است که وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم و خصوصا قشر کارگر روز به روز بغرنج‌تر شده و از سوی دیگر به دلیل رکود و تورمی که بر بازار حاکم است محل‌های تأمین منابع شهرداری یعنی اخذ عوارض و مالیات به آسانی قابل وصول نبوده و همین امر نیز چشم انداز پرداخت‌ها در شهرداری را دورتر کرده است.

از سوی دیگر شورای عالی استان‌ها به عنوان یک نهاد قانون‌گذار که میتواند همانند هیأت دولت به مجلس لایحه بفرستند در این نشست نیز همچون سایر نشست‌ها تنها به بیان گلایه ها بسنده کرده و از ارائه هر نوع لایحه ای برای برون رفت از وضعیت موجود در شهرداری ها ناکام مانده است، امری که فلسفه و کارکرد بسیاری از نهادها از جمله شورای عالی استان‌ها را زیر سوال برده و رکود، خمود و عدم کارایی آنها را بر همگان مسجل کرده است و در نشست های اینچنینی تنها به بیان گلایه‌ها پرداخته و دیگر از بیان و ارائه‌ی هیچ طرح و اندیشه‌ای خبری نیست.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا