واکنش‌ها به یک حرکت ضد فرهنگی

روز گذشته تصویری در رسانه‌های سقز منتشر شد که در آن فردی با بالا رفتن از مجسمه مولوی کورد واقع در پارک مولوی سقز، به نوعی بر دوش پیکره سوار و فرد دیگری نیز در حال فیلم و یا عکس گرفتن از اوست.

مشخص نیست که این افراد بومی سقز هستند و یا احتمالا مهمان سقزی‌ها، اما رفتار آنها نسبت به مجسمه‌ی مولوی کورد که اخترام ویژه‌ای نزد مردم این مناطق دارد واکنش‌های متفاوتی را برانگیخته است که وجه مشترک این واکنش‌ها محکوم کردن چنین حرکت دور از عُرف و ادبی است، با این تفاوت که نحوه برخورد با آن چگونه باید باشد!

دسته اول بر این باورند که چنین حرکتی به شدت محکوم اما برای جلوگیری از تکرار آن باید فرد مذکور شناسایی و به جرم توهین به فرهنگ و ادب و ارزش‌های اجتماعی به محاکم قانونی سپرده شود.

دسته دوم نیز با همین شدت و حدت این حرکت را محکوم کرده‌اند، اما نحوه برخورد قهری را تأیید نکرده و بر این باورند که گرچه شاید با قانون بتوان فرد را پیدا و حتی سزا داد، اما این راه‌حل چندان کارساز نیست، چرا که چنین موضوعاتی ناشی از خلأهای فرهنگی است و راهکار فرهنگی می‌طلبد که از جمله‌ی آن معرفی و شناساندن نمادها و شخصیت‌های مناطق کوردنشین به دیگران و از جمله نسل جدید خودمان است، چرا که بهترین زمان برای نهادینه کردن ارزش‌ها دوران کودکی است و اگر این کار صورت نگیرد این چرخه معیوب کماکان ادامه خواهد داشت. پس باید از هم‌اکنون احترام به گذشتگان را به آنها یاد داد.

برخی دیگر نیز بر این باورند که این تنها یک از هزاران اتفاقی است که روزانه در شهر روی می‌دهد. چه بسا بسیاری از این اتفاقات، جنبه‌های مثبت زندگی اجتماعی و احترام خاص مردم به فرهنگ، سنن و گذشته خود را به نمایش می‌گذارند اما کمتر دیده می‌شوند. پس بهتر است حرکت‌های مثبت را ارج نهاده و حتی در مقابل چنین حرکات ناپسندی آنها را بزرگ‌نمایی کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا