چیا سبزتر از همیشه

پس از جانباختن چند تن از اعضای انجمن سبز چیا مریوان از جمله شریف باجور در سوم شهریورماه سال ۹۷ در حین مهار آتش‌سوزی جنگل‌های کُردستان، خبر فوت ۴ ‏عضو دیگر این انجمن در حادثه دلخراش روز گذشته، بار دیگر ضربه‌ای سخت و دردناک به پیکره جامعه مدنی به‌طور عام و انجمن سبز چیا به‌طور خاص وارد شد.

آوازه‌ی فعالیت‌های محیط‌زیستی این انجمن در سال‌های اخیر مرزهای مریوان و کردستان را درنوردیده بود و خاصه آنکه مرگ شریف باجور و همراهانش و نحوه مرگ آنها این آوازه را بیش از پیش در گوش‌ها و اذهان پیچاند.

این انجمن در تمام مدت فعالیت خود تلاش داشت تا زمین جای بهتری برای زندگی نه تنها انسان‌ها بلکه سایر موجودات نیز باشد و برای اثبات آن هم شهدایی را تقدیم این راه کرد.

نحوه‌ی مرگ ۴ عضو گروه کوهنوردی این انجمن در حادثه‌ی روز گذشته این واقعیت را عیان می‌سازد که دولت نتوانسته در راستای حداقل‌هایی از آنچه که این انجمن برای آن تلاش داشته _زمین جای بهتری برای زندگی کردن باشد_ گام بردارد، که اگر اینگونه بود چه بسا در جاده‌ای که از حداقل‌های یک جاده استاندارد برخوردار نیست گرفتار نمی‌شدند.

هنوز از دو تصادفی که منجر به فوت ۶ نفر در مسیر مریوان سنندج و سایر تصادف‌های ریز و درشتی که در این مدت اتفاق افتاده نمی‌گذرد که باید داغ را با داغ تازه کنیم، اما مسئولان استانی و در رأس آن اداره‌کل راه و شهرسازی و معاون عمرانی استانداری که از قضا همچنان در اداره‌کل راه و شهرسازی دستی بر آتش دارد کمترین واکنشی به این اوضاع نشان نداده‌اند و در عوض همچنان از فتح‌الفتوحات خود در حوزه راه دفاع می‌کنند.

در طرف دیگر، نمایندگان مجلس نیز همچنان به کارنامه درخشان و نطق‌های احساسی و تذکرهای از سر لجبازی اکتفا می‌کنند و در اتفاقاتی از این دست صفحاتشان در فضای محازی پُر از پیام‌های تسلیت می‌شود.

اما انجمن سبز چیای مریوان نشان داده که این داغ‌ها قرار نیست خللی در اهدافی که دارند وارد سازد و بدون آنکه منتظر دولت بمانند همچنان در راه ساختن زمینی که جای بهتری برای زندگانی باشد تلاش خواهند کرد. راهتان پر رهرو باد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا