تب داغ مالیات در روزهای سرد بازار سقز

هرچند هوا گرم و رو به تابستان است اما حال و روز بازار سقز حسابی سرد است، مردم دل و دماغ خرید ندارند و اگر می‌بینیم رفت و آمدی در بازار وجود دارد بیشتر برای خرید مایحتاج ضروری و یا از سر بی‌حوصلگی است وگرنه کمتر شاهد خریدهای آنچنانی و گردش پول در بازار هستیم.

همزمانی این اوضاع با موعد ارائه اظهارنامه مالیاتی نیز موجب نگرانی بیشتر اهالی بازار شده است. مشاهدات میدانی واکاوی و اظهارات بازاریان سقز حاکی است که اخیرا مالیاتی که برای کسبه در نظر گرفته شده قابل مقایسه با سال‌های گذشته نیست.

به گفته این افراد، سال گذشته مالیات‌ها به صورت توافقی بود و معمولا مبالغی پایین و کمتر از یک میلیون تومان را پرداخت می‌کردند در حد ۱۰۰ هزار و نهایتا یک میلیون تومان بود، اما امسال بر اساس گردش حساب و حساب‌های متصل به دستگاه کارتخوان بوده و برای همین این ارقام گاهی به چند ده میلیون تومان می‌رسد.

رئیس اداره امور مالیاتی سقز در توضیح این موضوع گفت: مالیات‌های اخیر بر اساس گردش مالی حساب‌های متصل به دستگاه کارتخوان محاسبه شده و اگرچه سقف‌های مختلفی برای معافیت و یا پرداخت مالیات در نظر گرفته شده است اما مبنا گردش حساب است.

محمد بهرام‌پوری افزود: حال اگر گردش مالی یک نفر بیش از آنچه که در آن واحد صنفی انجام گرفته باشد، بعنوان مثال پولی را جهت خرید ملک یا ماشین و یا هر نوع معامله دیگری با دستگاه کارتخوان مورد استفاده در واحد صنفی خود انتقال داده باشد می‌تواند با ارائه مدارک مربوطه آن مورد یا موارد را از گردش حساب واحد صنفی خود کسر کند.

بهرام‌پوری در پایان گفت: اداره شهرستان و استان سقز هیچ دخالتی در تعیین مبالغ ندارد و همانگونه که عنوان شد بر مبنای گردشش مالی و از سوی سازمان کل امور مالیاتی کشور تعیین می‌شود، با این وجود مؤدیان می‌توانند با مراجعه به اداره امور مالیاتی و کارشناسان این اداره راهنمایی‌ها و اطلاعات لازم را دریافت نمایند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا