پرداخت ۸۸۴ میلیارد ریال مالیات به شهرداری‌ها و دهیاری‌های کردستان/ سهم سقز ۹۱ میلیارد ریال

هرچند شهرداری تاکنون گزارش دقیقی از نحوه هزینه‌کرد مبالغی که از سوی اداره‌کل امور مالیاتی واریز می‌شود ارائه نداده است، اما این اداره‌کل هر ماه عوارض وصول شده از محل قانون مالیات بر ارزش افزوده را به طور مستقیم به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌ها واریز می‌کند.

براساس قانون مالیات، مالیات بر ارزش افزوده به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان واریز می‌شود و براساس بند دوم ماده ۳۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده، همه نقاط شهری و روستایی شامل این پرداخت‌ها می شود که منبع مهمی برای اداره شهرها و مناطق روستایی به شمار می‌رود.

به گزارش واکاوی و به نقل از ایرنا، حدود یک هزار و ۷۰۲ نقطه شهری و روستایی در استان کردستان به طور دائمی از منافع عوارض مالیات بر ارزش افزوده که توسط شهروندان پرداخت می‌شود برخوردار می‌شوند.

مدیرکل امور مالیاتی استان کردستان نیز گفته است بر اساس همین قوانیین و پرداخت‌ها، در بین تمام نقاط شهری و روستایی استان، شهرداری‌های سنندج با بیش از ۲۲۷ میلیارد ریال، سقز با بیش از ۹۱ میلیارد ریال، مریوان با ۷۷ میلیارد ریال و شهرداری بانه با ۶۱ میلیارد ریال به ترتیب بیشترین مبالغ را دریافت کرده‌اند.

مصطفی فعله‌گری یادآور شد: از محل عوارض مالیات بر ارزش افزوده طی سال جاری به حساب شهرداری‌های قروه ۴۳ میلیارد ریال، کامیاران بیش از ۳۱ میلیارد ریال، بیجار افزون بر ۲۷ میلیارد ریال، دهگلان ۱۴ میلیارد ریال، دیواندره حدود ۱۹ میلیارد ریال و شهرداری سروآباد بیش از ۲ میلیارد و ۸۲۲ میلیون ریال واریز شده است.

براساس قانون مالیات بر ارزش افزوده، نرخ عوارض مالیات بر ارزش‌افزوده از سه درصد به چهار درصد افزایش یافته است که هر ماه عوارض وصول شده به طور مستقیم به حساب شهرداری ها و دهیاری ها واریز می‌شود.

بر اساس آمار موجود سال گذشته ۲۵۲ میلیارد ریال و امسال نیز تاکنون ۹۱ میلیارد ریال به حساب شهرداری سقز واریز شده است، که مبلغ قابل توجهی است و اگر برنامه‌ریزی دقیقی پشت آن باشد می‌تواند صرف امور زیربنایی شهر شود، اما شهرداری تاکنون گزارش دقیقی از نحوه هزینه‌کرد مبالغی که از سوی امور مالیاتی واریز می‌شود ارائه نداده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا