آب در کوزه و اهالی صاحب تشنه لبان می‌گردند

در حالی شهر صاحب هر ساله در چند نوبت با مشکل قطعی و کمبود آب مواجه می‌شود که این شهر در دو کیلومتری یکی از بزرگترین سدهای کشور قرار دارد.

در دو روز گذشته آب شُرب شهر صاحب که از چاهی در نزدیکی رودخانه “ئایێنان” تأمین می‌شود بار دیگر به دلایل فنی (خرابی پُمپ) قطع و اهالی این شهر پنج هزار نفری حدود ۴۰ ساعت را بدون آب سپری کردند. این اولین بار نیست که چنین اتفاقی می‌افتد و سالانه در چند نوبت یا پمپ خراب می‌شود و یا چاهی که محل تأمین آب است خُشک می‌شود.

اگرچه نیمه‌شب گذشته بالاخره مشکل رفع شد اما عدم پیش‌بینی‌های لازم از سوی متولُیان و نیافتن راه‌حل بلندمدت در تأمین آب پایدار، نگرانی اهالی نسبت به تکرار موضوع کماکان پابرجاست.

 

تأمین آب از سد؛ راه حلی چالشی اما مطمئن

یکی از اهالی شهر صاحب با اشاره به این مشکلات به واکاوی گفت: در چند سال گذشته این اتفاق به واسطه خرابی پمپ و یا خشک شدن چاه آب افتاده است. از آنجا که چاه مذکور فاصله سه کیلومتری با شهر دارد و لوله‌ها نیز از داخل مزارع رد می‌شود احتمال خرابی پمپ، فرسودگی لوله و خشک شدن چاه وجود دارد. با توجه به افزایش مشترکین منبع موجود پاسخگوی مصارف موجود نیست و همین امر موجب شده تا کسانیکه در محدوده شهر ساخت و ساز می‌کنند نسبت به اخذ اشتراک دچار مشکل شوند. همچنین مشخص است که یک پُمپ ۲۴ ساعته از عهده پمپاژ حجم زیادی از آب بر نمی‌آید. بنابر این ابتدا باید پیش‌بینی‌های آنی و کوتاه‌مدت مانند داشتن پمپ و الکترو ذخیره لحاظ شود و در پیش‌بینی‌های بلند مدت یک منبع پایدار تأمین آب در نظر گرفته شود.

این شهروند با اشاره به نزدیکی شهر صاحب به سد لگزی می‌گوید مطمئن‌ترین راه‌حل حفر چاه در نزدیکی سد است و اگرچه این راهکار چالشی است و نیازمند پیگیری و رایزنی است اما مسئولان تاکنون به نتیجه مشخصی نرسیده‌اند.

 

رئیس آبفا: در فکر منبع پایدار آب هستیم

رئیس آبفای سقز با اشاره به مشکلات فنی که برای آب شهر صاحب در دو روز گذشته اتفاق افتاد گفت: اگرچه پمپ آب نسوخته بود اما به دلیل ورود ماسه به داخل پمپ امکان پمپاژ آب فراهم نبود و دلیل اینکه تأمین آن طول کشید تعطیلی انبارهای استان در این ایام بود و بنابر این هماهنگی با استان همجوار مقداری زمان برد.

صادقی افزود: با توجه به ظرفیت‌هایی که شهر صاحب دارد و همچنین فعالیت کارخانه ذوب‌آهن در آینده پیش‌بینی می‌شود تعداد مشترکان از هزار مشترک به سه هزار برسد، بنابر این تأمین آب پایدار ضرورت دارد، اما محدودیت‌هایی در این زمینه وجود دارد ازجمله محدودیت‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه و نیز وجود مزارع مردم و عدم اجازه اجرای خط انتقال و حتی ساخت منبع جدید. با این حال پس از تعطیلات تلاش جدی ما برای اخذ موافقت جهت حفر چاه در مکانی بهتر و همچنین ساخت منبع جدید آغاز می‌شود.

 

امکان برداشت از آب سد وجود ندارد

فرماندار سقز هم با اشاره به مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه به واکاوی گفت: در حال حاضر و بر اساس مصوبات موجود از منابع بالادستی امکان برداشت از آب از سد و حفر چاهی که بتواند آب شُرب شهر صاحب را تأمین کند در حریم سد وجود ندارد و اگرچه از ناحیه نماینده فعلی رایزنی‌هایی شد ولی نتیجه‌ای حاصل نشد ولی امیدواریم نماینده منتخب جدید بتواند این امکان را با رایزنی فراهم کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا