خرید تضمینی گندم در کردستان از ۹۰۰ هزار تن گذشت

چهل روز از برداشت گندم در استان کردستان می‌گذرد و کشاورزان در این مدت بالغ بر ۹۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز خود به ارزش تقریبی ۱۳۷ هزار میلیارد ریال  به دولت تحویل داده‌اند.

به گزارش واکاوی و به نقل از ایرنا، نماینده شرکت بازرگانی دولتی استان کردستان گفت: تاکنون کردستان بعد از استان های خوزستان و فارس در رتبه سوم خرید تضمینی گندم در سراسر کشور قرار گرفته است.

جمال صالحی با اشاره به اینکه میانگین قیمت محاسبه شده خرید گندم در استان ۱۵۱ هزار و ۴۰۰ ریال است، افزود: ارزش ریالی گندم خریداری شده در استان افزون بر ۱۳۷ هزار و ۶۰۵ میلیارد ریال است.

نماینده شرکت بازرگانی دولتی کردستان از رشد ۷۷ درصدی خرید تضمینی گندم در سال جاری نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته خبر داد و گفت: ۹۱۷ هزار و ۳۶۹ تن گندم خریداری شده در استان توسط ۶۳ هزار و ۸۸۷ نفر از کشاورزان تحویل ۸۲ مرکز خرید شده است.

صالحی بیان کرد: بیشترین میزان خرید تضمینی گندم مربوط به شهرستان های بیجار با ۲۳۶ هزار و ۹۳۸ تن، سقز با ۱۵۸ هزار و ۶۹۳ تن، دهگلان با ۱۴۹هزار و ۱۴ تن، قروه با ۱۴۴ هزار و ۴۲۲ تن و دیواندره با ۱۳۰ هزار و ۴۳۵ تن است.

وی ادامه داد: میزان خرید تضمینی گندم در شهرستان های کامیاران ۳۶ هزار و ۸۴۵ تن، سنندج ۱۹ هزار و ۲۱۱ تن، بانه ۶ هزار و ۳۱۲ تن، مریوان پنج هزار و ۸۰ تن، سروآباد سه هزار و ۴۱۹ تن است.

نماینده شرکت بازرگانی دولتی کردستان یادآور شد: مجوز حمل ۲۵۲ هزار و ۷۳۸ تن از گندم خریدرای شده هم به استان های البرز، تهران، گیلان، اصفهان، قم، مازندران، یزد، آذربایجان شرقی و چهار محال بختیاری صادر شد.

امسال ۵۸۹ هزار و ۵۰۰ هکتار از مزارع استان کردستان به کشت گندم اختصاص یافت که از این میزان ۵۵۷ هزار هکتار دیم و ۳۲ هزار و ۵۰۰ هکتار آن هم آبی است.

بر اساس برآورد انجام شده از میزان سطح، افزون بر یک میلیون تن محصول تولید و ۸۷۰ هزار تن هم به صورت تضمینی خریداری می شود که تا ۱۸ مرداد بیش از میزان پیش بینی شده خرید این محصول در استان انجام شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا