به بهانه درگذشت محمدرضا معماری؛ شخصی که تولید و صنعت در سقز مدیون اقدامات ماندگار اوست

امروز شهر سقز شاهد از دنیا رفتن یکی از تأثیرگذارترین افراد در حوزه صنعت و معدن یعنی “محمدرضا معماری” بود.

محمدرضا معماری که شب گذشته پس از طی یک دوره بیماری طولانی درگذشت، فارغ‌التحصیل مهندسی صنایع بود و تا قبل از ادغام وزارت صنایع و معادن با وزارت بازرگانی، نماینده اداره‌کل صنایع و معادن در شهرستان سقز بود و پس از آن در اداره کل صمت کردستان و در سال‌های اخیر هم بعنوان کارمند این ارگان در شهرستان سقز خدمت کرد.

اگرچه سقز مانند دیگرهای شهرهای کردستان شهری صنعتی نیست و بهره‌برداری از معادن غنی آن هم در هیچ جای توسعه این شهرستان ردی از آن نمیشه دید، اما به گفته مطلعان، اگر امروز در سقز چند واحد تولیدی کوچک توانسته‌اند سر پا بأیستند بخشی از این توان را مدیون مرحوم معماری هستند، چرا که وی نقش مؤثری در ارتباط و تعامل با صاحبان واحدهای تولیدی با ادارات دولتی داشت و در بیشتر موارد در کنار قانونمداری، سعی بر حفظ و تکریم سرمایه‌گذار داشت.

حسین فیروزی که در سال‌های ۸۱ تا ۸۵ بعنوان فرماندار سقز مشغول به کار بود در این‌باره به واکاوی گفت: آن زمان شادروان معماری بعنوان نماینده اداره‌کل صنایع و معادن در فرمانداری سقز مستقر بود. نیرویی متخصص، کارآمد و دلسوز بود و با پیگیری‌های بی وقفه‌ای که داشت خیلی از سرمایه‌گذاران را تشویق و ترغیب و دلگرم به کار می‌کرد و می‌توان گفت یک تنه کار یک اداره بزرگ را پیش می‌برد و به راستی مرگ چنین افراد دلسوزی یک ضایعه بزرگ برای یک شهر و استان است.

یکی از تولیدکنندگان‌ مستقر در شهرک صنعتی سقز نیز با اشاره به تلاش محمدرضا معماری در استقرار واحدهای تولیدی در این شهرک صنعتی می‌گوید: وی کسی بود که به واسطه تخصصی که داشت منشأ خدمات زیادی برای صنعت در شهرستان سقز بود، تا جائیکه حتی طرح توجیهی بخشی از واحدهای تولیدی را بدون هیچ چشمداشتی شخصا می‌نوشت و نقشی مهم در ایجاد زیرساخت‌های اولیه شهرک صنعتی سقز و حتی ناحیه صنعتی صاحب داشت. او نهایت همکاری و همیاری را در توفیق امورات اداری کارآفرینان داشت و در حقیق از جنس کارمندان خدومی بود که دگرخواهی و انسانیت در رفتار و کردار حرفه‌ای‌اش مشهود بود و با سعه صدر به مسایل سرمایه‌گذاران و صاحبان صنایع تولیدی نگاه می‌کرد.

یکی از همکاران سابق مرحوم معماری در وصف اخلاق، تخصص و تعهد او هم گفت: وی حق استادی به گردن بسیاری از همکاران خود دارند و بسیاری خود را شاگرد او می‌دانند و از طرفی هم به جرأت می‌توان گفت حلقه ارتباطی خوبی میان تولیدکننده و دولت بود پیگیری‌های مداومش بسیاری از سرمایه‌گذاران آن زمان را دلگرم به کار کرد.

خداوند مهر و لطف و رحمت بی‌کرانش را نثار او کند و روحش را شاد دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا