بازگشت توان

بلأخره پس از گذشت چند ماه از عمر دولت اصولگرای سیزدهم، «جعفر توان» شهردار سابق سقز بعنوان فرماندار ویژه این شهرستان منصوب و قرار است مراسم معارفه وی امروز ساعت ۴ عصر در پردیس سینمایی مهر سقز انجام شود.

علیرغم پیش‌بینی‌هایی که احتمال همراهی فرماندار جدید و نماینده را سخت نشان می‌داد و بیشتر گزینه‌هایی نزدیکتر به نماینده فعلی از جمله اسماعیل رستم‌پور و فاروق محمودی مطرح بود، اما در نهایت مجموعه استانداری، نماینده مجلس و ستاد ابراهیم رئیسی بر سر توان به توافق رسیدند.

جعفر توان در بیش از دو دهه و نیم اخیر در شهرهای سقز، بوکان، اشنویه، مریوان، بانه، دیواندره و… سمت‌هایی همچون شهردار، معاون فرماندار، بخشدار، مدیرکل امور اقتصادی استانداری و… را بر عهده داشته است.

فرماندار جدید علیرغم پیشینه‌ای که در سقز و شهرهای اطراف داشته و فردی شناخته شده محسوب می‌شود و گرچه در شروع کار در سقز محبوبیت آنچنانی نزد افکار عمومی ندارد، اما حامیان توان امیدوارند _باتوجه به ارتباطات وی با مدیران استان و نماینده_ عملکرد قابل قبولی در راستای ایجاد تحرک در بحث توسعه سقز از خود به جای بگذارد.

با این حال فرماندار جدید همین ابتدای کار با چالش‌هایی در این شهرستان روبروست که اشاره به برخی از آنان خالی از لطف نیست؛

۱- سال‌هاست اتفاق خاص و دلخوش کننده‌ای در هیچ حوزه‌ای در این شهر نیفتاده است و مردم از تمام وعده وعیدهایی که به آنها داده شده و تا این لحظه نیز ادامه دارد عمیقا گله‌مند هستند.

۲- هر که آمد از پتانسیل‌های سقز گفت و فردا هم این سخنان تکرار می‌شود، اما در مقام عمل، دومین شهرستان استان با درجا زدن‌های ناشی از عملکرد نامطلوب مدیران، به لحاظ توسعه به یکی از عقب افتاده‌ترین شهرهای نه تنها استان بلکه منطقه تبدیل شده است.

۳- راه، بعنوان کلید توسعه این شهرستان مغفول مانده و اصلی‌ترین نشانه آن بی‌توجهی _خصوصا این دولت و مجلس_ به فرودگاه و جاده‌ها است که در چند ماه اخیر هیچ درباره آن حرف نزده‌اند.

۴- سایر حوزه‌ها از جمله سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال، توسعه کشاورزی، اتمام و یا راه‌اندازی مجدد واحدهای صنعتی ازجمله ذوب‌آهن، دخانیات و… نیز نیاز به گفتن ندارد.

۵- حوزه‌ای به نام “حوزه جوانان و شور و نشاط اجتماعی _جدا از وضعیت اقتصادی و بیکاری اکثر آنها_ عملا تعطیل شده و جوانان این شهر بنا به دلایل قتصادی و اجتماعی دچار سرخوردگی شده‌اند.

۶- با توجه به همراهی دولت و مجلس در بسیاری از زمینه‌ها، می‌توان گفت فرماندار جدید سقز همراهی نماینده را _علیرغم مخالفت‌های اولیه_ دارد و امیدواریم این همراهی برای توسعه سقز ادامه یابد و به واسطه اهدافی دیگر، جریان شورا و شهرداری این‌بار در مورد نماینده و فرماندار تکرار نشود.

۷- با توجه به جنب و جوش‌های ستاد ابراهیم رئیسی تا لحظه انتخاب فرماندار می‌توان گفت جعفر توان همراهی ستاد رئیسی را نیز دارد و باید دید در ادامه راه تعامل آنها با یکدیگر چگونه خواهد بود.

و در پایان واکاوی ابراز امیدواری می‌کند که فرماندار جدید با تعامل و رایزنیِ همراه با جسارت این موضوعات را نزد مدیران ارشد مطالبه کند، بلکه گوشه‌ای از عقب ماندگی سقز جبران شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا