دست‌های خالی برای سقز

سفر استاندار به دو شهرستان سقز و بانه همراه بود با بهره‌برداری از چند طرح خدماتی و عمرانی و از آن جمله خبر خوش اتمام گازرسانی به تمامی شهر و روستاهای کردستان و این اتفاق که همه مردم از این نعمت بهر‌ه‌مند می‌شوند را باید به فال نیک گرفت. همچنین کلنگ‌زنی سالن ورزش‌های رزمی به نام مرحوم “فریار امینی‌پور” هم اقدام مثبت دیگری است که در راستای زنده نگه داشتن و یاد و خاطره آن قهرمان انجام می‌گیرد.

از آنجا که چندی پیش طی سفر هیأت دولت فرودگاه سقز و سالن ورزشی بانه افتتاح شد طبیعی بود که دیگر شاهد پروژه کلان نباشیم. اما در چنین ایامی جا داشت شاهد افتتاح پروژه‌هایی باشیم که در راستای توسعه و حداقل افزایش اشتغال باشد وگرنه چند کیلومتر آسفالت و روکش جاده‌ای، بهره‌برداری از پُست توزیع برق و دبیرستان خیّرساز را نمی‌توان اقدامات شاخص نامید.

واقعیت این است که وضعیت سقز به مراتب بدتر از سایر شهرهاست و این در سایه نحوه عملکرد شخص فرماندار، شورای اداری و نماینده سقز اتفاق افتاده است و اکنون دیگر این شهر نه با شهرهای هم‌تراز خود در سایر استان‌ها، بلکه با شهرهای دست چندم اطراف مقایسه می‌شود.

 

خیزِ بانه برای تبدیل شدن به قطب مونتاژ و تولید لوازم خانگی

با این حال شاید وضعیت شهر بانه را بهتر از سقز بتوان دید، چون در آنجا امروز حداقل دو واحد تولیدی لوازم خانگی به بهره‌برداری رسید و در این اوضاع برای ۴۳ نفر شغل ایجاد کرده است. ضمن آنکه در سال‌های گذشته نیز شاهد چنین طرح‌هایی در بانه بودیم و این شهر اکنون برای تبدیل شدن به قطب مونتاژ و تولید لوازم خانگی و تولید لامپ خیز برداشته اشت.

 

در جا زدن سقز در سایه بی‌تفاوتی فرماندار و مدیران شورای اداری

نباید از نظر دور داشت که ظرفیت سقز در بسیاری از زمینه‌ها نه تنها دست کمی از شهرهای اطراف ندارد بلکه به مراتب هم بیشتر است. تعریف بسته‌های تشویقی و تببین جذابیت‌های سقز برای سرمایه‌گذاری و در نهایت چانه‌زنی برای جذب سرمایه‌گذار و همچنین تکلیف به مدیران در شورای اداری در راستای تسهیلگری در این امور از بدیهی‌ترین اموراتی است که یک فرماندار می‌تواند در آن تعیین‌کننده باشد، با این حال در موارد متعددی شاهدیم که فرماندار آنگونه که لازم است حمایت خود را از سرمایه‌گذار نشان نداد و اعضای شورای اداری نیز تسهیل‌گری لازم را انجام نداده‌اند و در نتیجه سرمایه‌گذار از انجام سرمایه‌گذاری منصرف شده است.

 

نماینده سقز و بانه یا نماینده بانه؟

بارها بر نقش نماینده بعنوان تسهیل‌گر بسیاری از امور شهرستان با استان و یا شهرستان و پایتخت تأکید شده است، اما بی‌تفاوتی آشکار نماینده که خود از اعضای کمیسیون صنایع است در قبال آنچه در حوزه صنایع و معادن بر سقز می‌رود آشکار است و پیشرفت‌های اخیر بانه و بهره‌برداری از طرح‌های تولیدی می‌تواند مؤید این نکته باشد که نماینده سقز و بانه تخم‌مرغ‌های خود را از سقز حذف و بیشتر بر روی بانه سرمایه‌گذاری کرده است.

 

شورا و شهرداری بیگانه با توسعه

شهرداری سقز را برعکس شعارهای پُرطمطراق توسعه‌ای که سر می‌داد به واسطه شورای منفعل می‌توان بعنوان نمونه یک نهاد بیگانه با توسعه معرفی کرد. در طول ۳۰ ماه گذشته شاهد افتتاح و حتی کلنگ‌زنی حداقل یک پروژه که توسعه شهری را معنا کند نبوده‌ایم و این در حالی است که این نهاد هر سال در لایحه بودجه خود خبر از طرح‌های عمرانی داده است. چه بسا حتی دست شورا و شهرداری صاحب در این زمینه پُرتر باشد چون توانسته حداقل یک پارک را با هزینه سه و نیم میلیارد تومانی به مرحله بهره‌برداری برساند، اما در سقز سه سال است شاهد انتشار تصاویری از پارک در حال اتمام تپه‌مالان هستیم.

این نحوه عملکرد مدیران و نماینده سقز سبب درجا زدن دایم این شهر شده کار را به جایی رسانده که مجبور شویم به جای مقایسه سقز با شهرهای هم‌تراز خود در سایر استان‌ها، آن را با شهرهای دست چندم اطراف مقایسه کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا