دوربرگردان شورا

✍هیوا نوروزی

با افزایش نارضایتی عمومی از اطاله رسیدگی در محاکم و صدور مجوزهای دولتی، بازنگری و بازآفرینی سامانه‌های اداری اجتناب ناپذیر است، اما مقاومت برخی عوامل انسانی گلوگاە روند کاهشی اطاله است.

برخی کارکنان سنتی هم در صف مقدم این مقاومتها هستند آنها به عشق امروز برو فردا بیا، سرم شلوغه، پُز امضاهای مینیاتوری دادن و نگاه از بالا به پایین دل به دولت سپردەاند و با تدابیر منجر بە افزایش شفافیت، راندمان، تسریع و توسعە زاویە دارند.

ساز و کار کاهش اطاله محدود به پاسخگویی به شهروندان نیست و لازم است روابط درون سازمانی را هم در بر گیرد تا وظایف و انتظارات با اختیارات همخوانی داشته باشد.

هر چند تلاشهایی در ارگانهای دولتی و قضایی شده است اما به نظر میرسد اولویت نهاد شورای شهر دغدغە توسعە شهر ، اصلاح و بهبود روشها نیست.

مثال آن تصمیم اخیر شورای شهر سقز در محدود کردن اختیارات شهردار به ۱۲۰میلیون تومان است که کاهش رتبه اعتباری شهر، افزایش زمان انتظار برای دریافت مصوبات در صحن شورا، توقف برون سپاری‌ها و عدم استقبال پیمانکاران رتبەدار، گوشەای از تبعات این مصوبه است.

سوابق شهرداری و اجرایی سرپرست جدید فرمانداری ویژه سقز می‌تواند در صورت درک واقعیات و عقب ماندگی‌های شهر منجر به بازسازی روابط ۷ عضو شورا و شهردار گردد تا سوت قطار توسعه و آبادانی شهر به صدا درآید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا