وام ازدواج ۱۸۰ میلیون تومانی، آیا کفاف شروع یک زندگی معمولی را می‌دهد؟

بر اساس بخشنامه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج مطابق با قانون بودجه سال ۱۴۰۲ توسط بانک مرکزی، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آنها بعد از ۱۳۹۸/۰۱/۰۱ بوده است مبلغ یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال و با دوره بازپرداخت ۱۰ ساله است.

این تسهیلات برای زوج‌های زیر ۲۵ سال و زوجه‌های زیر ۲۳ سال مبلغ ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال است.

اما آیا این میزان پول برای شروع یک زندگی مشترک کافی است؟ اگرچه این سؤال را زوج‌هایی که در آستانه ازدواج و یا در حال فراهم کردن مقدمات آن هستند بهتر می‌توانند پاسخ دهند، اما با یک حساب سرانگشتی می‌توان قاطعانه گفت که “خیر”!.

در حال حاضر هزینه‌های سرسام‌آور اجاره مسکن که اصلی‌ترین دغدغه زوجین نیز هست با خانه‌هایی با رهن چندصد میلیونی و اجاره چند میلیون تومانی بخش عمده این تسهیلات را با خود می‌بلعد. نگاهی به آگهی‌هایی که بر روی سایت دیوار وجود دارد، در شهری مانند سقز، برای یک واحد مسکونی حداقل ۲۰۰ میلیون تومان پول رهن لازم است. بنابر این ابتدا به ساکن بیش از یکی از وام‌ها برای مسکن باید کنار گذاشته شود.

تهیه حداقلی از طلا برای عروس با توجه به رسم و رسومات و بسته به سختگیری والدین عروس و آنچه در شهری مانند سقز مشاهده می‌شود می‌توان گفت بین صد تا دویست میلیون تومان در نوسان است. پس در همین‌جای کار ماجرای وام تمام شده است.

هزینه تهیه چند قلم کالای اساسی (شامل یخچال، تلویزیون، لباسشویی، ظرفشویی، فرش، اجاق گاز، جاروبرقی و…) از برندهای معمولی تا برندهای خاص که بتوان چند سالی را بدون دغدغه و نیاز به تعمیر و غیره با آن سپری کرد هم بین صد تا دویست میلیون تومان در نوسان است! سایر خرت و پرت‌های معمولی برای زندگی دو نفره نیز نصف همین مبلغ در شرایط حداقلی لازم است.

تدارک یک عروسی ساده در یک سالن متوسط و باز هم بسته به سختگیری خانواده‌ها و سایر هزینه‌های جانبی نیز نیازمند حداقل صد میلیون تومان پول است.

با یک حساب سر انگشتی و در صورت واقع‌بینی، می‌توان گفت یک عروسی معمولی برای شروع یک زندگی معمولی نیازمند حداقل هفتصد میلیون تا یک میلیارد تومان پول است. جدا از دردسر تأمین ضامن و معطلی‌های دریافت وام، اگر همه اینها نیز فراهم باشد به بحث مهم اشتغال می‌رسیم که در حال حاضر پیش‌شرط اساسی ازدواج است تا بتوان با حداقلی از حقوق از پس پرداخت وام، اجاره‌بها و سایر هزینه‌های جاری زندگی برآمد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا