فشار خون در کمین کردستانی‌ها

بر اساس مطالعات صورت گرفته ۳۴.۵ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال استان کردستان مبتلا به بیماری فشار خون بالا و ۴۷ درصد نیز از بیماری خود بی اطلاع هستند.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت استان کردستان با اشاره به اینکه فشارخون طبیعی کمتر از ۱۲۰ روی ۸۰ است گفت: فشارخون برای ادامه حیات ضروری است اما اگر میزان آن از حد طبیعی بالاتر برود و کنترل نشود عوارض زیادی به همراه دارد، بنا بر این لازم است تا در مراجعه به موقع به پزشک، مصرف درست داروها، جلوگیری از ابتلا و درصورت ابتلا کنترل مطلوب آن دقت نظر بیشتری بعمل آید.

یوسفی با اشاره به اینکه، در تقسیم بندی فشارخون اگر فشار ماکزیمم به ۱۴۰ یا فشار مینیمم به ۹۰ برسد یعنی فرد به فشارخون بالا مبتلا شده است (برای افرادی که هیچ بیماری زمینه ای دیگری ندارند) و بایستی برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه نماید، ادامه داد: فشارخون بینابینی در صورتی است که فشار ماکزیمم ۱۴۰-۱۲۰ یا فشارمینیمم ۹۰-۸۰ باشد که این افراد در معرض ابتلا به فشارخون بالا هستند.

براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۰.۸ میلیون نفر در اثر عوارض فشارخون بالا جان خود را از دست داده‌اند (بیش از هر عامل دیگری) که این آمار در کشورمان نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر بوده است.

براساس مطالعه‌ای که در سال ۱۴۰۰ در کشور انجام شد حدود ۳۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال به فشارخون بالا مبتلا هستند که این میزان در استان کردستان ۳۴.۵ درصد می‌باشد. همچنین بر اساس مطالعه مذکور در کشور ۳۸.۵ درصد افراد مبتلا به فشارخون بالا از بیماری خود بی اطلاع‌اند که این آمار در استان کردستان بالاتر از میانگین کشوری بوده و ۴۷ درصد است. همچنین در کشور کسانی هم که از بیماری فشار خون خود اطلاع دارند ۴۲ درصدشان فشارخون مطلوب و کنترل شده دارند که در استان کردستان برابر با ۲۵ درصد است.

این مدیر به نحوه صحیح و شرایط اندازه‌گیری فشارخون پرداخت و گفت: نیم ساعت قبل از اندازه گ‌گیری پرهیز از مصرف غذا و نوشیدن بالاخص قهوه و چای، پرهیز از انجام فعالیت بدنی و استعمال دخانیات، خالی بودن مثانه، آرامش روانی و استراحت کردن در پنج دقیقه قبل از اندازه گیری منجر به بهبود دقت می‌گردد.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه ادامه داد: هنگام اندازه گیری فشارخون رعایت نکاتی از قبیل آویزان نبودن پاها و نشستن روی صندلی، قرار دادن آرنج و ساعد روی تکیه گاه و در سطح قلب، آستین گشاد و لخت بودن بازویی که قرار است از آن فشار خون اندازه‌گیری شود، صحبت نکردن در زمان اندازه‌گیری فشار خون، مطلوب بودن دمای محیط، نداشتن اضطراب، درد و فشارهای روحی در زمان اندازه گیری فشار خون ضروری است.

یوسفی به راهکارهای کنترل فشار خون بالا اشاره کرد و گفت: رعایت سبک زندگی سلامت محور با کاهش وزن و حفظ اندازه مناسب دور کمر (حداکثر ۹۰ سانتی‌متر)، ورزش منظم (۳۰دقیقه ورزش با شدت متوسط حداقل ۵ روز در هفته)، رژیم غذایی سالم (خوردن غذای غنی از حبوبات کامل- میوه ها- سبزیجات و لبنیات کم چرب و حاوی کلسترول و چربی اشباع شده پایین)، کاهش مصرف نمک (سدیم) در رژیم غذایی (از نمک سفره استفاده نکنید، از سبزیجات و ادویه جات برای طعم دادن به غذا استفاده کنید)، پرهیز از مصرف الکل و استعمار دخانیات، داشتن خواب شبانه کافی، کنترل استرس، اندازه گیری منظم فشارخون و معاینات پزشکی، و درخواست حمایت‌های اجتماعی از جمله نکاتی است که در کنترل فشار خون موثر هستند.

۲۷ اردیبهشت ماه مصادف با روز جهانی پرفشاری خون است و شعار امسال “فشارخون خود را دقیق اندازه گیری کنید” و پیام آن”با اندازه گیری دقیق فشارخون و کنترل آن، عمر طولانی تری داشته باشید” می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا