خوشه‌های زرد و اقتصاد کردستان؛

برآورد ۱۳۰ هزار میلیارد ریالی خرید تضمینی گندم

✍️چنور صادقی

کمتر از بیست روز است که برداشت گندم از مزارع کردستان آغاز شده است و تاکنون بیش از ۲۷۰ هزار تُن گندم گندم برداشت شده است و پیش‌بینی‌ها حاکی از برداشت یک میلیون تُن گندم و خرید تضمینی بیش از ۸۷۰ هزار تُن از آن توسط دولت است که نسبت به سال گذشته برآورد ریالی این میزان گندم بیش از ۱۳۰ هزار میلیارد تومان است که خود نشان دهنده تأثیر این محصول طلایی بر اقتصاد کردستان است.

خبرگزاری ایرنا در گزارشی به اهمیت و نقش گندم در اقتصاد کردستان و توجیه اقتصادی کشت این محصول و لزوم آبی کردن اراضی دیم و یا اجرای آبیاری تکمیلی خبر داده است و اینکه با ۲ مرحله آبیاری تکمیلی می‌توان عملکرد محصول را از ۲ تن به سه تن و نیم افزایش داد تا اینگونه سود بیشتری نصیب کشاورز شود.

قابل ذکر است که در سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱، میزان سطح زیرکشت گندم کردستان ۵۸۹ هزار و ۵۰۰ هکتار بوده که از این میزان ۳۲ هزار و ۵۰۰ هکتار آن آبی و مابقی دیم است و براساس برآورد انجام شده از میزان سطح، افزون بر یک میلیون تن محصول برداشت و ۸۷۰ هزار تن هم به طور تضمینی خریداری می شود.

میانگین بارندگی امسال در استان ۴۷۸ میلی‌متر بوده است که این میزان بارندگی در سال زراعی جاری نسبت به میانگین بلندمدت آن ۶.۹ درصد افزایش داشته و این مهم تاثیر فراوانی در افزایش محصولات کشاورزی به ویژه تولیدات دیم داشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان هم در این‌باره گفته است: در سال زراعی جاری تعداد ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه کمباین، دروگر بومی و مهاجر کار برداشت ۵۸۹ هزار و ۵۰۰ هکتار گندم، ۵۰ هزار هکتار جو و۲ هزار هکتار کلزا را انجام می‌دهند.

پیمان اسکندری با اشاره به اینکه ۸۰ مرکز برای خرید تضمینی گندم در استان مستقر می‌شود که تاکنون از این تعداد ۷۰ مرکز فعال شده است، افزود: از ابتدای فصل برداشت گندم (۱۰ تیرماه) تا ۲۵ تیر در استان ۲۰۲ هزار و ۲۸۱ تن گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان استان خریداری شده که ۲۳ درصد میزان پیش بینی خرید این محصول در استان تاکنون محقق شده است.

قابل ذکر است که تعداد بهره‌برداران گندم کار دیم و آبی در کردستان ۹۰ هزار نفر است که این تعداد افزون بر ۷۰ درصد کل بهره‌برداران بخش کشاورزی استان را تشکیل می دهد و همین آمار گویای وابستگی معیشت و درآمد بخش زیادی از کشاورزان این خطه به محصول گندم است.

بر اساس اعلام نماینده شرکت بازرگانی دولتی کردستان، تا روز گذشته (۲۸ تیر)، بیشترین میزان خرید تضمینی گندم در استان مربوط به شهرستان‌های سقز با ۷۵ هزار و ۷۷۰ تن، بیجار با ۵۹ هزار و ۹۷۶ تن، کامیاران با ۳۵ هزار و ۷۳۶ تن و قروه با ۲۳ هزار و ۸۴۶ تن است. میزان خرید تضمینی گندم در شهرستان‌های دیواندره هم هشت هزار و ۸۲۳ تن، دهگلان ۱۲ هزار و ۲۶۲ تن، سنندج ۲ هزار و ۸۵۷ تن، بانه یک هزار و ۶۱۸ تن، مریوان ۹۳۰ تن و سروآباد ۷۲۰ تن است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا