کاهش پنج درصدی تولد و هشت درصدی ازدواج در کردستان

در آخرین آماری که مدیرکل ثبت احوال استان کردستان از چهار واقعه حیاتی ارائه داده است شاهد کاهش تولد، ازدواج و طلاق و افزایش وفات هستیم.

بر اساس این آمار در سه ماهه نخست سال جاری ۵ هزار و ۵۰۳ واقعه ولادت در استان کردستان ثبت شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۵.۳ درصدی داشته است.

همچنین ۳ هزار و ۳۰۱ ازدواج ثبت شده است که نسبت به مدت مشابه کاهش ۸ درصدی داشته است. در مورد طلاق نیز یک هزار و ۴۴ واقعه ثبت شده که اگرچه نسبت به مدت مشابه کاهش ۴.۶ درصدی داشته اما نشان دهنده ثبت بیش از یک طلاق به ازای هر سه ازدواج است.

در میان وقایع چهارگانه این وفات است که افزایش ۲.۴ درصدی داشته است.

به این ترتیب می‌توان گفت طرح‌ها و سیاست‌هایی همچون خودرو برای مادران باردار، خودرو برای فرزند دوم، وام‌های فرزندآوری، اعطای زمین برای خانواده‌های دارای سه فرزند، در نظر گرفتن سهمیه برای داوطلبان متأهل و دارای فرزند در آزمون‌های استخدامی و … که همگی ذیل سیاست‌های جوانی جمعیت تعریف شده بود تا این لحظه چندان موفقیت آمیز نبوده است.

موضوع اصلی وضعیت اقتصادی و در رأس آن اشتغال جوانان است و به نظر می‌رسد تا این موضوع ثباتی به خود نگیرد نباید انتظار بهبود شاخص‌های آماری در حوزه ازدواج و فرزندآوری داشت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا