شروع سال تحصیلی چند؟ ۳ تا ۷ میلیون تومان

برخی خانواده‌ها پس از سرگرمی چندروزه برای خریدهای اول پاییز، امروز اول مهر، فرزندانشان را راهی مدارس کردند، البته شروع مدارس به صورت رسمی به دلیل تعطیلی یکشنبه دوم مهر، دوشنبه سوم مهر اعلام شده است.

اما خریدهایی که این روزها انجام شده برای بسیاری از خانواده‌ها به همین راحتی نبوده و معمولا در آغاز سال تحصیلی با مشکلات مالی مواجه‌اند و به نسبت افزایش فرزندان محصل‌شانقطعا این سختی‌ها بیشتر می‌شود.

 

افزایش قابل توجه قیمت‌ها

در کنار افزایش نجومی قیمت‌ها، برخی موضوعات دیگر نیز در چند سال اخیر مطرح شده‌اند، ازجمله سرویس مدارس. سال گذشته هزینه ماهانه سرویس مدارس که بیشتر برای پیش‌دبستانی‌ها و ابتدایی‌ها مطرح است از ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان متغیر بود اما امسال این مبالغ به یک تا یک و نیم میلیون تومان بسته به دوری و نزدیکی مسیرها رسیده است.

یک راننده که در این زمینه فعالیت می‌کند می‌گوید سال گذشته می‌توانستیم دانش‌آموزی را از یک محله به محله دیگر جابجا کنیم، اما امسال محدودیت اعمال شده و هر راننده بایستی دانش‌آموز را در همان محدوده جابجا کند و این برای برخی خانواده‌ها که دانش‌آموزشان و یا فرزند پیش دبستانی‌شان از سرویس استفاده می‌کند مشکل آفرین و هزینه‌بردار نیز هست.

در کنار این، وسایل مدرسه ازجمله کیف، کفش و لباس هم بیشترین افزایش قیمت را داشته‌اند. در حال حاضر یک کوله پشتی معمولی ۳۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان قیمت دارد. همین یک قلم سال گذشته یک دوم و نهایت دو سوم این مبلغ بود. سایر لوازم‌التحریر هم بسته به توان مالی خانواده متغیر است. برای نمونه یک بسته مدادرنگی معمولی صد هزار تومان، اما یک بسته ۷۲ رنگ شاید با یک میلیون تومان هم تهیه نشود و همه اینها بستگی به توان مالی والدین دارد.

اینها در کنار هزینه‌های جاری ازجمله پول بیمه، کمک به مدرسه، پول تو جیبی و… مبالغی بین سه تا ۷ میلیون تومان به ازای هر دانش‌آموز روی دست خانواده‌ها می‌گذارد که در شرایط فعلی و وضعیت اقتصادی موجود مبلغ کمی نیست.

 

ورود افراد خیرّ و نهادهای خیریّه

در این زمینه افراد و نهادهای خیریه هم وارد کارزار شده اند. جدا از کسانی که شخصا داوطلب کمک به دانش‌آموزان هستند و آشکار و نهان این کار را انجام می‌دهند انجمن حمایت از دانش‌آموزان نیز در شهر سقز فعالیت دارد.

محمد برومند عضو این انجمن با بیان اینکه انجمن حدود ۱۵۰۰ نفر دانش‌آموز که هر کدام به نحوی از پس هزینه‌های سال تحصیلی بر نمی‌آیند را تحت پوشش دارد می‌گوید: امسال به دلیل وضعیت تورمی موجود مجبور به اولویت‌بندی دانش‌آموزان شده‌ایم و در این راستا هزار دانش‌آموز را در لولویت قرار دادیم، اما باز هم به دلیل کاهش کمک‌های مردمی برای این یکهزار دانش‌‌آموز هم نتوانستیم یک پکیج کامل تهیه کنیم، یعنی برای برخی‌ها فقط لباس، برای برخی فقط کفش و برای برخی فقط نوشت‌افزار تهیه کرده‌ایم چرا که هزینه‌ها به شدت بالا رفته و کمک‌ها نیز کاهش و یا ارزش آن پایین آمده است.

این وضعیتی است که یک خانواده و یک دانش‌آموز محصل در ابتدای سال تحصیلی با آن باید دست و پنجه نرم کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا