شهری‌است شرحه‌شرحه ز اختلاف

مشخص بود که مخالفت سه نفر از اعضای شورا در همان ابتدای روی کار آمدن شهردار جدید سقز، در بزنگاه‌هایی مانند بودجه بیشتر نمود پیدا خواهد کرد.

در آخرین اتفاق، اعضای شورا با چهار رأی موافق و یک مخالف، بودجه پیشنهادی ۳۰۰ میلیاردی را با ۱۷۰ میلیارد تومان تصویب و روانه کمیته تطبیق کردند. دو نفر نیز مصوبه را امضا نکرده‌اند.

اگر مبنا را موافقان و مخالفان شهردار شدن ارسطو گویلی قرار دهیم، در بحث بودجه سه مخالف همیشگی وی به چهار نفر افزایش یافته و احتمالا سال آینده شورا و شهردار تعامل کمتری با هم خواهند داشت.

اما در بحث بودجه، چرا چنین تغییر پیدا کرد؟ موافقان و مخالفان چه می‌گویند؟ آیا بودجه مصوب در کمیته تطبیق تأیید می‌شود؟ در صورت تأیید چاره شهردار چه خواهد بود؟

در این باره رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر به واکاوی گفت: مخالفت اکثریت با این بودجه طبیعی بود چرا که بر مبنای واقعیت موجود بنا نشده بود. مولودپور افزود: در بخش درآمد عمدتا تکیه بر فروش اموال (۱۲۵ تا ۱۳۰ میلیارد تومان) بود و در مقابل هیچ خلاقیتی برای درآمدزایی وجود نداشت. این عضو شورا در مورد هزینه‌ها نیز گفت: هزینه‌های هنگفتی که شاید هیچ ضرورتی ندارد در بودجه پیشنهادی آمده بود، بعنوان مثال ۶۰۰ میلیون تومان فقط برای تشریفات در نظر گرفته شده بود که با توجه به وضعیت اقتصادی که بر جامعه حاکم است چنین مبلغی برای تشریفات در نهادی که دهها میلیارد بدهکار است منطقی نیست.

در مقابل مخالفینِ این مبلغ مصوب می‌گویند: با نهایی شدن این مبلغ تنها می‌توان امورات جاری (حقوق و مزایای کارکنان بر مبنای افزایش دستمزد ۱۴۰۰ که امروز اعلام شد، هزینه‌های اتوبوس‌رانی و آتش‌نشانی، نگهداری از فضاهای سبز و…) را پیش بُرد و دست شهرداری برای امور عمرانی بسته خواهد شد و حتی قادر به انجام تعهد سنواتی در بدهی‌هایی که هر روزه به آنها افزوده می‌شود نخواهد بود.

شهردار سقز هم که پیشنهاد دهنده بودجه ۳۰۰ میلیاردی است می‌گوید: با کاهش بودجه به حدود نصف مبلغ پیشنهادی، اگرچه قانون راهکارهایی از جمله متمم بودجه و اصلاح آن را در نظر گرفته، اما باید برای هر کار ریز و درشتی ولو یک لکه‌گیری منتظر مصوبات شورا باشیم که خود یک ایراد اساسی در پیشبرد امور شهر است. گویلی در مورد درآمدهای پیش‌بینی شده در بودجه پیشنهادی گفت: اینکه تکیه تنها بر فروش املاک باشد صحیح نیست چراکه توسعه تأسیسات درآمدزا و تولید قطعات بتنی بعنوان یکی از منابع ایجاد درآمد پایدار در نظر گرفته شده است، همچنین فروش املاک با هدف تبدیل به احسن و ایجاد ارزش افزوده پیش‌بینی شده است، اما آنچه در به تصویب رسیده عملا امکان هرگونه کار عمرانی را از جانب شهرداری سلب می‌کند.

اما در هر حال این بودجه هفته آینده در کمیته تطبیق بررسی می‌شود و باید منتظر رأی این کمیته بود که معاون عمرانی فرماندار در این‌باره گفت: کمیته تطبیق قادر به جرح و تعدیل در بودجه نخواهد بود، اما به دلیل اختلافی که در قیمت پیشنهادی و مصوب وجود دارد می‌توانیم ساز و کاری فراهم کنیم تا شهردار و همکاران وی و از طرفی مخالفین بودجه پیشنهادی از تصمیمات خود دفاع و در نهایت بودجه‌ای که بتواند تغییری در وضعیت شهر ایجاد کند نهایی شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا