۵۵ طرح بزرگ در استان مشمول مطالعات ارزیابی زیست محیطی است

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان با اشاره به اینکه ۵۵ طرح بزرگ در استان مشمول مطالعات ارزیابی زیست محیطی است، گفت: این طرح‌ها با حساسیت ویژه‌ای از سوی محیط زیست استان دنبال می‌شود.

به گزارش واکاوی و به نقل از ایرنا، اقبال حمیدی روز شنبه در نشستی با خبرنگاران استان اظهار داشت: از جمله این طرح های بزرگ کارخانه طلا قلقله سقز است که سازمان محیط زیست تا مکان احداث کارخانه آن جابه جا نشد مجوز زیستی محیطی آنرا صادر نکرد.

وی از دیگر طرح های بزرگ استان راه آهن همدان- سنندج خواند و اضافه کرد: مطالعات اولیه ارزیابی زیست محیطی این طرح  انجام شده ولی بخش های جزئی از آن باقی مانده که نیاز به اصلاحات دارد و امید می رود مجری طرح برای اینکه بهره برداری آن با مشکلی مواجه نشود نسبت به پیگیری و تکمیل این مطالعات اقدام کند.

۵۵ طرح بزرگ در کردستان مشمول مطالعات ارزیابی زیست محیطی است

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان به ارجاع ۴۹۸ مورد استعلام استقرار واحدهای تولیدی و خدماتی به این اداره کل از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد و گفت: از این تعداد ۴۵۲ مورد برای استقرار بوده و ۴۶ مورد هم مربوط به بهره برداری از واحدها بوده است.

حمیدی با بیان اینکه با استقرار ۲۲ مورد مخالفت شده است، افزود: مخالفت استقرار بیشتر به دلیل عدم رعایت ضوابط موجود در فاصله مکان معرفی شده تا مکان های حساس هم چون مناطق مسکونی و منابع آبی است.

وی ادامه داد: در صورت تغییر مکان استقرار معرفی شده و همچنین طرح مسئله در کمیسیون ماده ۱۱ قانون هوای پاک با در نظر گرفتن توجیه اقتصادی و ایجاد اشتغال با ایجاد واحد در صورت تصویب آن توسط اعضا موافقت می شود.
توسعه در غرب کردستان به سمت گردشگری سوق داده شود

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان خواستار سوق دادن توسعه در غرب استان به سمت گردشگری شد و گفت: به دلیل توپوگرافی و پوشش جنگلی در این مناطق استان و با توجه به ظرفیت هایی که دارد می طلبد بیشتر پروژه های گردشگری در آن اجرایی شود.

حمیدی با اشاره به اینکه یکی از برنامه های این اداره کل را انعقاد تفاهم نامه با اداره کل میراث فرهنگی استان خواند و افزود: در هر جایی که ضوابط زیست محیطی رعایت نشود کوتاه نمی آییم چراکه محیط زیست امانتی است که باید در حفظ آن کوشا باشیم و  به نسل های آینده منتقل کنیم.

وی یادآور شد: اقدامات غیرکارشناسی و سدسازی های بی رویه در سنوات گذشته موجب مشکلات پیش آمده امروز در دریاچه ارومیه شده است لذا برای جلوگیری از معضلات زیست محیطی در آینده باید از همین امروز نسبت به عدم رعایت الزامات این حوزه جدی برخورد شود.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان اضافه کرد: برقراری ارتباط با دانشگاه ها و مراکز علمی و پارک علم و فناوری در استان به منظور طرح و بررسی مشکلات زیست محیطی هم چون ورود فاضلاب به منابع آبی، مدیریت پسماند و غیره و ارائه راهکار برای حل این مسائل از دیگر برنامه های ما است.

حمیدی یادآور شد: طی سنوات اخیر فاصله ای بین اداره کل و انجمن های زیست محیطی به دلیل وجود نگاه های گذشته بوجود آمده است و در این دوره نه تنها این فاصله برداشته می شود بلکه ارتباط فی مابین هم تقویت خواهد شد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا