در مراسم افتتاح شرکت انبار گستر زاگرس کردستان مطرح شد؛

تولید سالانه ۴۹۰ هزار تُن محصولات کشاورزی در سقز

امروز یکشنبە (ششم شهریور ۴۰۱) با حضور معاون عمرانی استاندار کردستان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، نمایند سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، فرماندار ویژه شهرستان سقز و جمعی دیگر از مدیران استانی و شهرستانی، طرح توسعه انبارگستر زاگرس در مسیر صاحب-گلتپه افتتاح شد.

در این مراسم، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان با اشاره به تولید سالانه ۴۹۰ هزار تُن محصولات کشاورزی در شهرستان سقز که ۱۷ درصد از کل محصولات تولید در استان کردستان است و نیز ۱۴ هزار تُن گوشت مرغ و ۶ هزار تُن گوشت قرمز در این شهرستان گفت: موقعیت ویژه سقز ایجاب می‌کند حمایت‌های همه‌جانبه از طرح‌های صنایع تبدیل و انبارهای ذخیره صورت بگیرد.

DCIM101MEDIADJI_0313.JPG

پیمان اسکندری با اشاره به وضعیت زمین‌های کشاورزی و تولید گندم در استان کردستان و شهرستان سقز افزود: سقز با ۱۶۷ هزار هکتار اراضی کشاورزی که حدود ۱۲ درصد آن آبی است بیش از ۱۶ هزار بهره‌بردار کشاورزی دارد و یکی از پروژه‌های مهم در این حوزه تبدیل ۵ هزار هکتار از زمین‌های پایاب سد چراغ‌ویس است که که خطوط ۱ و ۲ آن را امور آب انجام می‌دهد و شبکه‌های فرعی نیز بر عهده جهاد کشاورزی است و بر همین اساس حمایت استانداری از این طرح در تغییر سیمای کشاورزی شهرستان و استان مهم است.

اسکندری گفت: کشاورزی مهمترین بخش اقتصادی استان است و بر اساس آمار مرکز آمار، سی درصد اشتغال استان از این محل است، در حالیکه این میزان در کشور ۱۷ درصد است. همچنین ۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی استان از طریق کشاورزی حاصل می‌شود و این آمار در کشور ۱۷ درصد است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همچنین گفت: تا روز گذشته ۶۱۰ هزار تُن گندم از کشاورزان استان خریداری شده است که معادل ۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان پول است و تاکنون ۴ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان آن به کشاورزان پرداخت شده است. در سایر حوزه‌های کشاورزی نیز ۳۵ هزار میلیارد تومان پول از محل فروش محصولات به دست بهره‌برداران می‌رسد و این اهمیت کشاورزی در اقتصاد استان را نشان می‌دهد.

در این مراسم معاون عمرانی استاندار کردستان نیز با اشاره به اهمیت امنیت غذایی و آینده‌نگری در این زمینه گفت: دولت در کنار مجلس حامی طرح‌هایی است که از طریق آن هم امنیت غذایی مردم حفظ می‌شود و هم اشتغال ایجاد شود و مجموعه استانداری کردستان در کنار سایر ارگان‌ها زمینه سرمایه‌گذاری در چنین طرح‌هایی را فراهم می‌کند.

قابل ذکر است که انبار ذخیره‌سازی محصولات کشاورزی انبارگستر زاگرس که مربوط به بخش خصوصی است مجموعا ۳۰ هزار تن محل ذخیره دارد که طرح توسعه آن (به میزان ۱۰ هزار تُن) امروز افتتاح شد و در مجموع بیش از ۱۶ میلیارد تومان توسط سرمایه‌گذار خصوصی در آن سرمایه‌گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا