گلایه کشاورزان از نحوه پرداخت پول گندم

بیش از دو هفته است که اطلاع‌رسانی دقیقی از میزان خرید تضمینی گندم، میزان پرداخت‌ها به کشاورزان و در کل خبرها پیرامون وضعیت گندم در استان از سوی ارگان‌های مرتبط صورت نگرفته است.

 

بی‌نظمی در پرداخت پول گندم

بسیاری از کشاورزان هم نسبت به تأخیر در پرداخت و هم نحوه پرداخت گلایه‌مند هستند. آنها می‌گویند آخرین پولی که پرداخت شده مربوط به گندمی است که در هفته اول مرداد به مراکز خرید تحویل داده شده است، ضمن آنکه پول پرداخت شده نیز تا این لحظه ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است و مابقی مبلغ (۱۵۰۰ تومان یارانه و ۲ هزار تومان جایزه تحویل) هنوز پرداخت نشده است.

یک گندمکار با بیان اینکه کشاورزان از سرمایه خود در راه کشاورزی هزینه کرده‌اند گفت: علاوه بر زمین، تمامی هزینه‌ها ازجمله کود، ماشین‌آلات، کارگر، آب‌رسانی و… را به صورت حاضر و از جیب خودمان و سرمایه‌ای که برای خانواده کنار گذاشته بودیم پرداخت کردیم، دولت ابتدا با قیمتی کمتر از حد انتظار و البته با پروپاگاندا گندم را از کشاورزان خریداری می‌کند و کشاورز با حسن نیت آن را به مراکز تحویل می‌دهد، اما بعدا بر خلاف وعده‌هایی که داده در پرداخت پول کشاورزان اهمال به خرج داده و این فشار مضاعفی بر کشاورزان و باعث دلسردی آنها می‌شود.

 

پیش‌بینی خرید ۱۸۰ هزار تُن محقق شده است

در همین ارتباط حمیدرضا وزیری رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان سقز با بیان اینکه پیش‌بینی خرید تضمینی ۱۸۰ هزار تُن گندم در سقز محقق شده افزود: تاکنون ۱۹۰ هزار تُن گندم از کشاورزان سقزی خریداری شده که نسبت به ۱۰۸ هزار تُن در سال گذشته رشد چشمگیری داشته است.

 

اطلاع‌رسانی بر عهده کیست؟

حمیدرضا وزیری افزود: اگرچه تاکنون ۶۰ تا ۷۰ درصد پول گندم‌کاران پرداخت شده، اما اطلاعات دقیق در این زمینه نزد اداره غله است. در عین حال نماینده شرکت غله در شهرستان سقز به خبرنگار واکاوی اعلام کرد که اخبار مربوط به خرید گندم و پرداخت بهای آن به کشاورزان در حوزه اختیارات شرکت بازرگانی دولتی در استان است و از ارائه جزئیات در این مورد خودداری کرد. تماس واکاوی با نماینده شرکت بازرگانی دولتی نیز بی‌پاسخ ماند.

قابل ذکر است که پیش از این شرکت بازرگانی از طریق سایت مربوطه و یا خبرگزاری دولت اطلاع‌رسانی در مورد میزان خرید تضمینی گندم در هر شهرستان و همچنین میزان بهای پرداخت شده را اعلام می‌کرد، اما در دو هفته گذشته اخباری در این زمینه منتشر نشده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا