مدال یادبود رادرفورد بە پروفسور ابراهیم کریمی اعطا شد

پروفسور ابراهیم کریمی فیزیکدان کورد و اهل سقز مدال یادبود راد فورد کانادا را دریافت کرد.

در متنی که پروفسور کریمی در صفحه اینستاگرام شخصی خود به سه زبان کوردی، انگلیسی و فارسی در مورد دریافت این جایزه منتشر کرده آمده است؛ “این جایزه حاصل کار گروه بی‌نظیری است که در طی سال‌های طولانی من را حمایت کرده‌ند”.

این دانشمند حوزه فیزیک همچنین از معلمان دبیرستانش در سقز تا اساتید خود در ایران، ایتالیا، انگلستان، آلمان و کانادا و تمامی همکاران و دانشجویان که او را به چالش کشیده‌اند یاد کرده است.

ابراهیم کریمی همچنین از مادر و همسر خود بعنوان ستاره‌هایی که راهنمای زندگی‌اش بوده‌اند نام برده است.

قابل ذکر است که رادرفورد اولین برنده‌ی جایزه‌ی نوبل از کانادا و اقیانوسیه بود که مهم‌ترین دستاوردهای او در علم هسته‌ای، پس از کسب جایزه‌ی نوبل محقق شد. به‌پاس تلاش‌های رادرفورد، او را پدر فیزیک هسته‌ای نامیده و عنصر رادرفوردیم به افتخار او نام‌گذاری شده‌است.

مدال رادرفورد، بالاترین درجه‌ی علمی نیوزیلند است که از سوی انجمن سلطنتی علوم این کشور به دانشمندان اهدا می‌شود و انجمن سلطنتی کانادا هم جایزه‌ی مشابهی دارد که به‌عنوان مدال یادبود رادرفورد شناخته می‌شود.

به پاس تلاش‌ها و پژوهش‌های تخصصی در زمینه فزیک هسته‌ای، انجمن سلطنتی کانادا مدال یادبود رادرفورد را امسال به پروفسور ابراهیم کریمی اهدا کرده است. این اولین بار است که یک کورد موفق به دریافت جایزه‌ای در این سطح در زمینه فیزیک هسته‌ای شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا