آخرین ائتلاف‌ها و انصراف‌ها در انتخابات کردستان

۲ روز باقی مانده تا ۱۱ اسفند و از زمان آغاز تبلیغات دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی (سوم اسفند) تا امروز نهم اسفند ماه تعدادی از داوطلبان این دوره از انتخابات به نفع کاندیداهای دیگر انصراف داده اند.

۱۸۴ نامزد در پنج حوزه انتخابیه در کردستان تایید نهایی شده بودند که از این تعداد براساس اعلام رییس ستاد انتخابات استان ۱۳۳ نامزد باقی مانده و مابقی انصراف دادند یا با دیگران ائتلاف کرده اند.

در حوزه انتخابیه سقز و بانه که ۱۶ نفر تایید نهایی شده بودند پنج نفر انصراف دادند، براساس بررسی های انجام شده در این حوزه ، علی احمدی و سید حاتم قاسمی به نفع «ع. ر»، سیروس خالدیان، آزاد فتاحی و هیوا شریف زاده به نفع «ف. م» از انتخابات کناره گیری کردند.

تعداد نامزدهای تایید شده در حوزه انتخابیه قروه و دهگلان ۳۶ نفر بود که به ۲۴ نفر کاهش پیدا کرده است و بر اساس بررسی های انجام شده زهرا فاضلی نیکو، محمد صالحی و محمد خالدیان با «پ. الف» ائتلاف کردند.

توحید مرشدی، مرتضی تقی، علی احمدی و نادعلی معظمی هم با «م. ش» ائتلاف و فواد محمدی هم به نفع «ع. ح» از کارزار انتخابات کناره گیری کردند، روح الله ورمقانی نامزد این حوزه هم بدون حمایت از کسی انصراف داد.

در حوزه انتخابیه بیجار هم ۳۲ نفر تایید نهایی شدند که از این تعداد سه نفر انصراف داده‌اند و زمزمه‌هایی هم مبنی بر انصراف یکی دیگر از کاندیداهای این حوزه به نفع «ح. ک» وجود دارد.

در حوزه انتخابیه مریوان و سروآباد هم آمار نامزدهای تایید نهایی شده ۳۸ نفر بود که ۱۷ نفر از ادامه رقابت کناره‌گیری کردند.

در حوزه انتخابیه سنندج، دیواندره و کامیاران هم ۶۵ نفر تایید نهایی شده بودند که بعداز انصراف تعدادی از این نامزدها، برای کسب ۲ کرسی از این حوزه در بهارستان ۴۸ نفر با هم به رقابت می پردازند.

در پنج حوزه انتخابیه استان کردستان، ۱۸۴ نامزد برای انتخابات مجلس شورای اسلامی مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفته بودند که ۵۱ نامزد انصراف داده و یا با دیگران ائتلاف کرده و از عرصه انتخابات کنار رفته اند و ۱۳۳ نامزد باقی مانده اند.

کردستان دارای ۶ کرسی در مجلس شورای اسلامی است.

برای کسب ۲ کرسی مجلس خبرگان رهبری نیز ۴ نامزد از استان کردستان تایید صلاحیت شده اند.

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری روز جمعه ۱۱ اسفند سال جاری در سراسر کشور برگزار می‌شود.

منبع|ایرنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا