این ماه نیز در بر پاشنه بی تدبیری چرخید

عدم بازگشت کسورات بازنشستگان کشوری به حساب تعاونی‌های مصرف، اعتبار و صندوق وام ضروری فرهنگیان -بعد از حدود ۲۸ روز از پرداخت حقوق سروران بازنشسته و کسر از فیش حقوق این عزیزان – این نهادهای خدمت گزار را با مشکلات مالی و اعتباری زیادی روبرو کرده است. نخستین لطمه این بی-برنامگی غیرقانونی مسئولان دولت تدبیر و امید، لطمه به اعتبار این نهادها نزد افکار عمومی فرهنگیان و بازار است. حجم چک‌های برگشتی تعاونی‌های مصرف به واسطه طمع عده‌ای در پرده نشین- برای کسب امتیاز از جهت در حساب نگه داشتن صدها میلیارد تومان پول کسورات فرهنگیان بازنشسته، در بانک‌های عامل – اعتبار خرید برای تعاونی‌های مصرف فرهنگیان در بازار را به شدت خدشه‌دار کرده است. گویا پیداست مسئولان دولت در نظر دارند همچون تبحر خارق‌العاده‌ی‌شان در افزایش شیب گران کردن غیر محسوس! قیمت کالاها و رونق اقتصادی آنچنانی! شیب بازگشت کسورات بازنشستگان و بدنبال آن شاغلین را در چند ماه آینده چنان بالا ببرند که چند ماه کسورات فرهنگیان را به صورت یکجا و در یک ماه پرداخت کنند! و کسی متوجه نشود!

تذکر من معلم نه از منظر تخصصی در باب حساب دو دوتا چهارتای حسابداری است بلکه در باب یادآوری تعهد اخلاقی و کاری است که سال‌ها ما معلمان آن را در کلاس درس به دانش آموزان آن روز و مسئولان امروز یاد آور شدیم، اما گویا دولتمردان شاگردان هوشمندی نبودند تا آن را بیاموزند؛ شاید هم آموخته‌اند، اما لذت در حساب نگه داشتن این صدها میلیارد تومان پول فرهنگیان در حساب های بانکی بیشتر اثرگزار بوده تا نصایح اخلاقی ما معلمان!

آقایان مسئول درست است که شرایط اقتصادی معلمان به واسطه بی‌تدبیری شما -خصوصاً مسئولان وزارت آموزش و پرورش- فاجعه‌بار است اما در هر شرایطی معلمان خود را در قبال تعهد و قول خود مسئول می‌دانند و هنگام خرید در نهادی چون تعاونی و تکمیل فرم خرید اقساطی خیال و وجدانش آسوده است که در مکانی که متعلق به خود آنهاست و سرمایه‌اش را اندک اندک در طول ده‌ها سال خدمت گردآوری کرده‌اند، خرید کرده و با اطمینان به سند فیش حقوقی از بازپرداخت دین خود به تعاونی‌های مزبور اطمینان دارند. بدون شک خدشه‌دار کردن این اطمینان عواقب ناگواری خواهد داشت و وجهه شما را نزد آنها و میلیون‌ها نفر اعضای خانواده‌ی‌شان خراب‌تر خواهد کرد، پس به‌جاست بیش از این بر طبل بی‌تدبیری نکوبید و امید جامعه فرهنگیان شاغل و بازنشسته را ناامید نکنید.

سلیمان عبدی|مدیرعامل شرکت تعاونی مصرف فرهنگیان سقز و زیویه

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا