سقز رکورددار تولید گندم؛ گندمکاران همچنان در انتظار دریافت مطالبات

بر اساس آخرین آماری که رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان اعلام کرده است خرید تضمینی گندم در این استان تاکنون به ۶۰۹ هزار و ۷۲۳ تن رسیده است که در این بین سقز با ۱۳۱ هزار و ۹۳۵ تن، بیجار ۱۳۰ هزار و ۳۳۷ تن، دهگلان ۹۴ هزار و ۹۵۱ تن و قروه ۸۳ هزار و ۴۶۴ تن چهار شهرستان در رتبه اول هستند.

اما موضوع اصلی، پرداخت دیرهنگام مطالباتی است که در موقع مناسب به دست کشاورزان نرسیده است. آنها می‌گویند برای هزینه‌های جاری همچون کاشت و برداشت، هزینه ماشین‌آلات، تهیه بذر برای سال آینده و … هزینه‌هایی پرداخت کرده‌اند و از این بابت بدهی‌هایی بر دوش آنها افتاده است که اگر به موقع وصول نشود موجب کاهش اعتماد مابین کشاورز و سایر ارکان درگیر در امور کشاورزی خواهد شد.

اگرچه استاندار کردستان در اواخر مردادماه با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته اعلام کرد که مطابق قول مساعد رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر جهاد کشاورزی قرار است که تا ۱۰ روز آینده کل مطالبات به حساب کشاورزان کردستانی واریز شود، اما پیگیری‌های واکاوی نشان می‌دهد که آخرین پرداختی‌ در چهارم مرداد و به گندم‌کارانی بوده که تا سوم مرداد گندم خود را تحویل داده‌اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا