کدام آمار؟ رسمی یا غیر رسمی؟

از همان روزهای اول شیوع کرونا ناهمخوانی آمار رسمی فوتی‌ها با آنچه در واقع و از جمله در آرامستان‌ها دیده می‌شد این سؤال را بوجود آورد که آیا عمدی در کار است؟ امروز هم که آمار فوتی‌ها بالاتر می‌رود این سؤال بیشتر مطرح می‌شود.

اما وزارت بهداشت و دانشگاه‌های زیرمجموعه از همان روزهای اول کسانی که تست pcr آنها مثبت بود را در آمار رسمی اعلام کرده و مابقی را تحت عنوان مشکوک به کرونا و یا دارای بیماری زمینه‌ای اعلام می‌کردند و این روند همچنان ادامه دارد.

در این بین رسانه‌ها نیز اگر آمار رسمی را اعلام می‌کردند از سوی مردم به پنهان‌کاری متهم شده و اگر آمار غیر رسمی را اعلام می‌کردند از سوی طرف مقابل به فرافکنی و ایجاد رعب و وحشت متهم می‌شدند و البته این روند تا به امروز ادامه دارد و آمار رسمی در سقز حاکی از فوت ۱۳۶ نفر و آمارهای غیر رسمی این تعداد را حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر برآورد می‌کنند.

اما صحبت‌های مسئولان وزارت بهداشت از جمله قائم مقام وزیر مبنی بر آمار واقعی که حدود دو إلی دو و نیم برابر آمار رسمی است می‌تواند روشنگر این موضوع باشد. در مورد سقز نیز اگر آمار رسمی (۱۳۶ فوتی) را دو یا دو و نیم برابر کنیم همان برآوردهای غیر رسمی خواهد شد.

ضمن اذعان به تلاش‌ها و قدردانی از کادر درمان که جانانه در برابر این بلا سینه سپر کرده‌اند، اما در اینکه در بحث کرونا نشانه‌هایی از سوءمدیریت وجود دارد شکی نیست؛ آمارهای اعلامی، نحوه اعمال محدودیت‌ها، کمبود اکسیژن، استفاده از ظرفیت بیمارستان‌ها و همچنین کمبود برخی داروی‌های کمیاب بحث‌هایی است که امروز حول موضوع بهداشت و درمان مطرح است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان در این زمینه ضمن اشاره به برنامه‌ها و پروتکل‌های اعلامی وزارت بهداشت و ستاد کرونای استان در باره اعمال محدودیت‌ها گفت: آنچه لازم است انجام شود از سوی ستاد شهرستان تصمیم‌گیری و در نهایت اجرایی می‌شود، اما بیشتر برنامه‌ها در زمینه محدودیت‌ها استانی و حتی کشوری است. در حال حاضر نیز از ظرفیت بیمارستان شفا برای بیماران استفاده می‌شود و اگر لازم باشد این آمادگی وجود دارد که ظرفیت را بالاتر ببریم. بهرامی در مورد اکسیژن نیز به شهروندان اطمینان داد موضوع کمبود اکسیژن منتفی است و با همکاری ارگان‌های دیگر کپسو‌ل‌های اکسیژن به موقع به بیمارستان می‌رسند و در تلاشیم دستگاه جدید اکسیژن‌ساز بیمارستان امام هرچه زودتر راه‌اندازی شود. وی در واکنش به آمار فوتی‌ها نیز گفت مؤظف به اعلام هر مورد فوتی که علت آن بر اساس استانداردهای وزارت بهداشت کرونا اعلام شود هستیم، اما اینکه فرد یا افرادی خارج از بیمارستان و با علایم مشکوک به کرونا فوت کنند طبیعی است که در آمار اعلام نشود.

با این حال قطعا مشکلاتی در این زمینه وجود دارد و لازم است ستاد کرونای شهرستان سقز قاطعانه‌تر عمل کرده و شهروندان نیز در راستای بهتر شدن وضعیت همدلی بیشتری با ستاد کرونا و کادر درمان داشته باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا