برآورد جمعیت استان کردستان در سال ۱۴۰۰ به تفکیک شهرستان‌ها

سرشماری عمومی نفوس و مسکن در ایران از سال ۱۳۳۵ آغاز و هر ۱۰ سال یک بار با هدف تعیین مشخصات جمعیتی کشور توسط مرکز آمار انجام می‌شود. از سال ۱۳۸۵ به بعد مقرر شد این سرشماری هر ۵ سال یک بار انجام گیرد ولی ظاهرا به دلیل مشکلات اقتصادی، هیئت دولت از انجام سرشماری ۱۴۰۰ صرف نظر و سرشماری بعدی را به سال ۱۴۰۵ موکول کرد.

حالا مرکز آمار ایران در یکی از تازه‌ترین گزارش‌های خود، جمعیت کل کشور به تفکیک شهرستان و براساس محدوده جغرافیایی و تا پایان شهریور سال ١٤٠٠ را مصادف با روز جمعیت (۳۰ اردیبهشت) منتشر کرده است.

بر اساس این برآورد جمعیت استان کردستان در پایان شهریور سال گذشته یک میلیون ۶۶۵ هزار و ۹۰۰ نفر بوده است. سنندج مرکز استان با ۵۲۸ هزار و ۵۰۰ نفر و سروآباد با ۴۳ هزار و ۷۰۰ نفر پر جمعیت‌ترین و کم جمعیت‌ترین شهرهای استان هستند.

 

سقز با ۲۳۶ هزار و ۳۰۰ نفر کماکان دومین شهر پُر جمعیت است که ۱۸۱ هزار و ۵۰۰ نفر آن شهری و ۵۴ هزار و ۹۰۰ نفر آن روستایی هستند. از این میزان جمعیت ۱۱۸ هزار و ۶۰۰ نفر مرد و ۱۱۷ و ۸۰۰ نفر زن هستند.

مرکز آمار می‌گوید برای انجام این برآورد کارشناسان جمعیت شناسی، متخصصان نقشه و اطلاعات مکانی و طراحان سیستم و خدمات نرم افزاری مرکز آمار ایران همکاری داشته اند. نتایج این برآورد پس از اعمال نظرات و پیشنهادات کارشناسان آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی ٣١ استان نهایی گردید.

توجه: تفاوت در سرجمع‌ها به دلیل برآورد و گرد شدن ارقام است

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا