آمار وقایع حیاتی در پنج ماهه نخست امسال در استان کردستان

به گزارش واکاوی و به نقل از تسنیم، مدیرکل ثبت احوال استان کردستان در گفتگویی به تشریح آمار ولادت در استان پرداخت و اظهار داشت: در پنج ماهه نخست سال‌جاری نه هزار و ۶۱۸ واقعه ولادت  در کردستان به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱٫۱ درصد افزایش داشته، به طوری‌که براین اساس، نرخ خام حاصل از ثبت ولادت تا پایان مرداد ماه امسال ۱۴ در هزار به‌دست آمده است.

وی تعداد ولادت شهری را هفت هزار و ۴۸ مورد و ولادت روستایی دو هزار و ۵۷۰ مورد در استان ذکر کرد و افزود: ولادت ثبت شده پسران پنج هزار و ۱۵ مورد و ولادت ثبت شده دختران چهار هزار و ۶۰۳ واقعه بوده است.

مدیرکل ثبت‌احوال استان کردستان با بیان اینکه بیشترین ولادت ثبت شده مربوط به مادران گروه سنی ۳۴-۳۰ سال با حدود ۳۰٫۵ درصد است، خاطرنشان کرد: نسبت جنسی حاصل از ثبت ولادت برابر۱۰۸٫۹ بوده، یعنی در مقابل هر ۱۰۰ واقعه دختر حدود ۱۰۹ واقعه پسر به ثبت رسیده است.

وی میانگین سن مادران در ولادت‌های ثبت شده در استان را ۳۰٫۵۳ سال خواند و اعلام کرد: محمد با ۲۹۳ مورد، آیهان ۱۷۱، شاهان ۱۴۲، آراد ۱۲۴  و هیراد ۸۵ فراوانی ۵ نام اول پسران در کردستان را به خود اختصاص داده‌اند.

جوکار اضافه کرد: همچنین فراوانی ۵ نام اول دختران در استان کردستان مربوط به آنیا با ۱۸۶ مورد، دلوین۱۰۰، نیلا ۸۳ ، ماهلین ۷۳  و سدنا ۷۳  نفر است.

وی به تشریح آمار وفات در استان پرداخت و عنوان کرد: در ۵ ماهه نخست سال‌جاری سه هزار و ۳۲۲ واقعه وفات به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۴٫۵ درصد کاهش داشته که بر این اساس نرخ خام وفات ثبت شده تا پایان مرداد ماه سال جاری ۵٫۶ در هزار به‌دست آمده است.

مدیرکل ثبت‌احوال استان کردستان تعداد وفات شهری را دو هزار و ۲۴۸ مورد و وفات روستایی در ۵ ماهه نخست سال‌جاری در استان را یکهزار و ۷۴ مورد ذکر کرد و بیان داشت: تعداد وفات ثبت شده مردان یکهزار و ۹۰۶ و وفات ثبت شده زنان یکهزار و ۴۱۶ واقعه بوده است.

وی میانگین سن مردان فوت شده را ۶۳ تا ۶۷  سال و سن زنان ۶۹ تا ۸۸ سال خواند و ادامه داد: نسبت جنسی حاصل از ثبت وفات برابر ۱۳۴٫۶ است، یعنی درمقابل هر۱۰۰ واقعه وفات ثبت شده زنان حدود ۱۳۴ واقعه وفات مردان در کردستان به ثبت رسیده است.

جوکار با اشاره به اینکه در ۴ ماهه نخست سال‌جاری چهار هزار و ۶۷۱ واقعه ازدواج در استان به ثبت رسیده است، افزود: براین اساس نرخ خام حاصل از ثبت ازدواج تا پایان تیر ماه سال جاری ۷٫۹ در هزار به‌دست آمده است.

وی تعداد ازدواج شهری در ۵ ماهه نخست سال‌جاری را سه هزار و ۸۰۴ مورد و ازدواج روستایی را ۷۶۷ واقعه خواند و اعلام کرد: میانگین سن ازدواج بار اول مردان ۲۷٫۹۱ سال و میانگین سن ازدواج باراول زنان ۲۳٫۷۲ سال است.

مدیرکل ثبت‌احوال استان کردستان با اذعان به اینکه در چهار ماهه نخست سال‌جاری یکهزار و ۵۱۹ واقعه طلاق به ثبت رسیده است، افزود: از این تعداد یکهزار و ۳۳۱ مورد شهری و ۱۸۸ مورد روستایی بوده و بر این اساس، نرخ خام حاصل از ثبت طلاق تا پایان تیر ماه سال‌جاری ۳ در هزار به‌دست آمده است.

وی میانگین سن طلاق بار اول  مردان در استان را ۳۶٫۲۰ سال و میانگین سن طلاق بار اول زنان ۳۱٫۵۱ سال برشمرد و گفت: آمار ازدواج و طلاق برمبنای تاریخ وقوع و براساس گزارش ثبت تا یکم شهریورماه جاری بوده و قابل تغییر است.

جوکار به آخرین وضعیت کارت‌های هوشمند ملی در استان پرداخت و اظهار داشت: جمعیت افراد واجد شرایط دریافت کارت هوشمند ملی در کردستان یک میلیون و ۲۹۸ هزار و ۱۸۴ نفر بوده که از این تعداد تا پایان مردادماه امسال، درخواست یک میلیون و ۲۷۹ هزار و ۴۸۹ نفر اخذ شده که ۹۸٫۵ درصد پوشش را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه تا پایان مردادماه امسال درخواست ۱۳۱ هزار و ۲۳۳ نفر کردستانی منجر به صدور کارت ملی هوشمند شده است، اذعان کرد: تاکنون ۱۸ هزار و ۶۹۵ نفر کردستانی درخواستی برای کارت ملی ارائه نداده‌اند!

مدیرکل ثبت‌احوال کردستان یادآور شد: در پنج ماهه نخست سال‌جاری ۲۱ هزار و ۹۸۱ جلد شناسنامه در ادارات ثبت احوال سطح استان صادر شده که ۱۸ هزار و ۴۱۱ جلد آن تعویضی و ۳ هزار و ۵۷۰ جلد آن المثنی بوده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا