کردستان با کمبود ۳۰۰ بهورز مواجه است/ سقز ۵۹ بهورز کم دارد

کردستان با کمبود ۳۰۰ بهورز مواجه است/ سقز ۵۹ بهورز کم دارد معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: در حال حاضر و براساس بررسی‌های انجام شده، روستاهای استان با کمبود بیش از ۳۰۰ بهورز مواجه هستند.

به گزارش واکاوی و به نقل از ایرنا، فرزام بیدارپور اظهار داشت: هم اکنون ۹۹۰ بهورز در ۶۳۰ خانه بهداشت استان مشغول به فعالیت هستند که با بررسی‌های انجام شده در استان به حدود هزار و ۳۰۰ بهورز نیاز داریم و به دلیل کمبود نیرو برخی از خانه‌های بهداشت به صورت پاره وقت فعالیت می‌کنند و عملا تعدادی از این خانه‌ها خالی می‌شود.

در این ارتباط رئیس مرکز بهداشت شهرستان سقز نیز به واکاوی گفت: در روستاهای سطح شهرستان ۹۰ خانه‌بهداشت وجود دارد و مطابق استانداردها باید ۱۸۰ بهورز در این مراکز حضور داشته باشند، اما در حال حاضر این مراکز با ۱۲۱ بهورز اداره می‌شود و بنابر این ۵۹ بهورز کم داریم.

فتاحی افزود: اخیرا ۲۰ بهورز استخدام شده‌اند که پس از آموزش‌های معمول که دو سال طول می‌کشد به جمع بهورزان اضافه می‌شوند و طبیعی است که در این دو سال تعدادی نیز بازنشسته می‌شوند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان یادآور شد: سالانه از سوی سازمان اداری و استخدامی و همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مجوز جذب بهورز به ما داده می‌شود و در این راستا سال گذشته ۷۷ بهورز جدید در استان جذب و در خانه‌های بهداشت مشغول به فعالیت شدند که بومی بودن، استقرار در محل خدمت و ۳۰ سال تعهد کاری خدمت در روستا از شرایط استخدامی بهورزان است.

بیدار پور به شرایط پذیرش بهورزان اشاره کرد و افزود: درحال حاضر افرادی که به عنوان بهورز مشغول به فعالیت خواهند شد باید حداقل دارای مدرک فوق دیپلم در یکی از رشته های بهداشتی باشند و پس از گذراندن دوره آموزشی ۲ ساله و شرکت در آزمون استخدام خواهند شد، ضمن اینکه افراد دارای مدرک دیپلم نیز برای روستاها محروم جذب می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا