یک جامعه‌شناس: میزان خودکشی در کردستان بالاتر از میانگین کشوری است

صبح امروز و به مناسبت روز جهانی پیشگیری از خودکشی، نشستی تخصصی با هدف بررسی این پدیده برگزار شد.

در این جلسه حسن غریبی، روان‌شناس و معاون دانشگاه پیام‌نور کردستان با اشاره به اشاره به اینکه خودکشی پدیده و بحرانی پیچیده و چند بعدی است و باید از زوایای مختلف اقتصادی، روانی، اجتماعی، فرهنگی، شخصیتی، خانوادگی، جسمی و… مورد بررسی قرار گیرد گفت: بیش از ۴۰ درصد افراد فکر خودکشی را در ذهن دارند اما آمار اقدام به خودکشی در جوامع مختلف متفاوت است.

غیبی افزود: خودکشی در اقشار و جوامع مختلف با آمارهای متفاوت وجود داشته است اما اینکه خودکشی در سنین نوجوانی رخ دهد نکته هشدار دهنده‌ای است که باید حتما جدی گرفته شود که با تکیه بر منابع حمایتی، روابط پایدار و عاطفی در خانواده و اجتماع می‌توان از خودکشی پیشگیری کرد، همچنین اهتمام به آموزش، احساس همدلی و تعلق خاطر در میان افراد و اعضای خانواده در پیشگیری از خودکشی موثر است.

غریبی از لزوم برنامه‌ریزی علمی و آکادمیک برای مواجهه با آسیب‌های اجتماعی گفت و افزود: دبیرخانه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با تاکید بر خودکشی در دانشگاه پیام نور سقز راه اندازی می شود.

در ادامه دکتر ادریس سلطانی جامعه شناس و رئیس مرکز علمی کاربردی هلال احمر استان کردستان با بیان اینکه باید آمار و مسائل مربوط به آسیب‌های اجتماعی و دلایل وقوع آنها به صورت شفاف مورد بررسی قرار گیرد، گفت: براساس آمارها، میزان خودکشی در کردستان بالاتر از میانگین کشوری است، لذا با توجه به تبعات منفی آن در ابعاد مختلف، باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

این جامعه‌شناس افزود: مسایل و معضلات اجتماعی مانند: فقر و مشکلات اقتصادی، نابرابری‌های اجتماعی، تضعیف همبستگی اجتماعی و مبانی اخلاقی جامعه، اختلالات روانی و افسردگی، مشکلات جنسی و جنسیتی، تضعیف مبانی اخلاقی و… در وقوع خودکشی موثر است که حل آنها و گذر از بحران ها نیازمند هم افزایی نهادهای دولتی و مردمی، آحاد شهروندان و خانواده هاست.

این نشست با پرسش و پاسخ بین شرکت کنندگان و سخنرانان ادامه یافت، حاضرین بر مواردی همچون: برگزاری کارگاه‌های آموزشی در محلات، تولید محتوا در رسانه‌ها، تقویت نهادهای مددکاری و حمایتی در جامعه برای مداخله در بحران، مشکلات اقتصادی و معیشتی در جامعه و لزوم توجه بیشتر به اقشار آسیب‌پذیر، اصالت دادن به بررسی علمی و میدانی در بررسی مسائلی مانند خودکشی، رفع نابرابری های اجتماعی، توجه به حقوق اقشار مختلف جامعه از جمله ایجاد امنیت روانی برای زنان، تصویب برنامه جامع پیشگیری از خودکشی و…. تاکید کردند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا