مسافران نوروزی اینجا توقف نمی‌کنند!

اهالی سقزی اگر این روزها دل و دماغی برای گردش در شهر داشته باشند با یک گشت و گذار ساده متوجه این نکته شده‌اند که مشخصه بارز ایام تعطیلات امسال، خلوت بودن شهر به لحاظ حضور مهمانان و گردشگرانی است که سقز را به عنوان مقصد و یا یکی از مقاصد سفر خود انتخاب کرده‌اند.

این را می‌توان از خلوت بودن معابر، بازارها، مراکز خرید و مراکز اقامتی و هتل‌ها متوجه شد، بطوریکه به گفته یکی از هتل‌داران سطح شهر، در هیچکدام از شب‌های عید نوروز اتاق‌های هتل پُر از مسافر نبوده و معمولا یک سوم ظرفیت‌ پذیرش کماکان خالی بوده است.

با اینکه مقامات استان از افزایش ١١٥ درصدی مسافرین به نسبت مدت زمان مشابه سال گذشته خبر می‌دهد، اما مدیرکل توسعه گردشگری داخلی، از استان کردستان در کنار آذربایجان غربی، همدان و زنجان بعنوان استان‌هایی نام می‌برد که کم‌تر از ۵۰ درصدِ ظرفیت اقامتگاه‌های رسمی آن‌ها برای هفته نخست تعطیلات نوروز تکمیل شده است، بنابر این افزایش ١١٥ درصدی محل نقد و بررسی است و شنیده‌ها و مشاهدات، چنین آماری را زیر سؤال می‌برد و اگر سابق بر این، علاوه بر مراکز اقامتی دائم و موقت استان، پارک‌ها و بوستان‌های شهر نیز شاهد حضور گردشگران بودند، اما امسال با وجود هوای نسبتاً مناسب نیز شاهد چنین امری نبودیم.

اما در باب این موضوع می‌توان دلایل زیادی را ذکر کرد که مهم‌ترین آن نبود جاذبه‌های گردشگری در شهری مانند سقز است. خوب است مسئولان پاسخ دهند که اگر بخواهند سقز را به یک گردشگر معرفی کنند چگونه این کار را انجام می‌دهند؟ هیچ فکر کرده‌اید که مسافری اگر بخواهد سقز را به عنوان مقصد انتخاب کند آن را با چه مشخصه‌ای باید بشناسد؟ این مسافر کدام زیرساخت (جاده مناسب، راه‌آهن یا فرودگاه) را برای یک سفر امن و ایمن انتخاب کند؟ کدام مکان‌ها را برای بازدید انتخاب کند و چقدر این اماکن معرفی شده‌اند؟ از کدام نمایشگاه که ارزش وقت‌گذراندن داشته باشد دیدن کند؟ در کدام مجموعه فرهنگی کدام برنامه فرهنگی (غیر از هەڵپەڕکێ) را به نظاره بنشیند؟ کدام زیبایی‌های بصری (اِلِمان، استند و… جُز چند عدد تخم‌مرغ رنگ شده) را ببیند و با آن عکس یادگاری بیاندازد؟ کدام تور سقز گردی را برای او تدارک دیده‌اید؟ آثار تاریخی و بجا مانده از پیشینیان را در کدام موزه ببیند؟ و سؤالاتی دیگر از این قبیل که کم نیستند!

شاید این سؤال‌ها تکراری باشد و مهمتر آنکه نزد عموم شهروندان کم اهمیت شده باشد، اما بهتر است مسئولان بدانند که اگر با همین دست فرمان جلو بروند دور نیست که در آینده‌ای نه چندان دور، سقز و حتی استان کردستان را جزو خلوت‌ترین شهرها در ایام نوروز نام ببرند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا