سود نجومی از وام قطره‌ای

در حالی “کف اجاره” به “سقف درآمد” نزدیک شده و بسیاری به امید خانه‌دار شدن به طرح مسکن ملی دخیل بستند که خبرها حاکی از رقم‌های نجومی در بازپرداخت وام مسکن ملی است.

در روزهای گذشته شورای عالی مسکن، سقف تسهیلات پروژه‌های حمایتی قانون جهش تولید مسکن را معادل ۵۵۰ میلیون تومان در تمامی شهرها به‌صورت یکسان تعیین کرد و رئیس بنیاد مسکن نیز از بازپرداخت تسهیلات مذکور به‌صورت پلکانی خبر داد. به این صورت که اقساط ماهانه متقاضیان از حدود ۹.۵ میلیون تومان آغاز شده و در ماه ۱۲ سال بیستم به بیش از ۱۶.۶ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

بر این اساس در دوره بازپرداخت ۲۰ ساله تسهیلات، مبلغ اقساط ماهانه معادل ۱۰ میلیون و ۶۵۳ هزار تومان خواهد بود. کل بازپرداخت این وام در ماه ۱۲ سال بیستم ۲ میلیارد و ۵۵۶ میلیون و ۸۴۴ هزار تومان است، به‌عبارت دیگر سود تسهیلات ۵۵۰ میلیون تومانی نهضت ملی مسکن ۲ میلیارد و ۶ میلیون و ۸۴۴ هزار تومان است.

تا همین چند وقت پیش بسیاری از شهروندان در واریز سهم آورده اولیه مسکن ملی که ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان است مانده بودند و در همین شهر سقز مهلت پرداخت آن چند بار تمدید شد. این نشان می‎دهد که نه درآمد مردم در این حد و اندازه است و نه امکان پس‌انداز چنین مبالغی وجود دارد.

مشکل به همینجا ختم نمی‌شود، از نظر کارشناسان، به لحاظ منطقی در شرایط تورمی دولت نمی تواند بانکها را برای همراهی در نهضت ملی مسکن قانع کند و همین موضوع پرداخت این وام‌ها در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا