شهریور نزدیک است، فرودگاه سقز به کجا رسید؟

بهره‌برداری کامل از فرودگاه سقز در شهریور ۱۴۰۲ یکی از وعده‌هایی بود که در سفر هیأت دولت در تیرماه سال گذشته به سقز مطرح شد. حالا با نزدیک شدن به شهریور باید دید که آیا این وعده عملی می‌شود یا خیر؟

مطالعات این پروژه از دهه هفتاد و عملیات اجرایی آن از دهه هشتاد آغاز شد. اما سکونی چند ساله در دولت‌های مختلف آن را فرا گرفت تا اینکه در سال ۹۶ کار جدی مجددا بر روی آن آغاز شد و و تا پایان دولت دوازدهم سالن ترمینال، احداث باند، ایجاد دیوار حایل، تملک زمین@های فرودگاه،  احداث جاده جایگزین سقز مریوان به طول ۱۰ کیلومتر و خرید برخی تجهیزات نیز آغاز شد و حتی استاندار وقت در برنامه‌ای تحت عنوان  بهره‌برداری از فاز اول فرودگاه از افتتاح آن خبر داد که طی آن پرواز چکینگ و بررسی وضعیت پروازی فرودگاه به عمل آمد. اقدامی که با واکنش نماینده مجلس روبرو شد و بهزاد رحیمی آن را نمایشی خواند و در این برنامه شرکت نکرد.

با این وجود اجرای ناتمام این اقدامات سبب شد تا بهره‌برداری کامل از این پروژه مهم و توسعه محور برای منطقه به تعویق بیفتد و کسانی که بعدها بر سر کار آمدند اتمام آن را در برنامه خود قرار دادند و حالا نیز مصرّ هستند که در شهریور فرودگاه را تحویل دهند، اما آیا امکان این کار وجود دارد؟ و آیا مردم سقز بعد از دو دهه وعده وعید بلأخره صاحب فرودگاه می‌شود؟

یک منبع مطلع در این مورد به واکاوی گفت: دولت کماکان بر وعده خود جهت بهره‌برداری کامل از فرودگاه در شهریورماه و نهایتا ۱۵ روز بعد از آن مصرّ است و بر همین اساس قریب به بیست میلیارد تومان تجهیزات خریداری شده برای فرودگاه به سنندج وارد شده، خدمات زیربنایی تا ۲۵ تیر تکمیل، ساختمان پلیس آماده و دیوار حایل نیز در آستانه اتمام است.

این منبع افزود: در مورد جابجایی دکل‌های برق، سازمان بهره‌بردار تصمیم به تطویل باند به جای جابجایی دکل‌ها گرفته است و تنها موضوع باقیمانده، آماده‌سازی محوطه است که برای تعیین پیمانکار بر روی سایت مناقصات گذاشته شده است، بنابراین فرودگاه در موعد مقرر به بهره‌برداری می‌رسد.

برای این پروژه افراد زیادی آمدند و رفتند و وعده‌ وعید دادند واین موضوع اصلا مهم نیست، مسأله مهم از نظر واکاوی، اتمام سریعتر این پروژه و تأثیرات مثبت آن در سقز بعنوان یک شهر دارای فرودگاه است و امیدواریم این موضوع هرچه زودتر به نتیجه برسد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا