آغاز فصل دوم باستان‌شناسی در گورستان تاریخی سقز/ آثار عصر مفرغ ‌کشف شد

منصور مهرزاد پیش از ظهر امروز در بازدید از ورودی سقز از آغاز دومین فصل کاوش باستان‌شناسی این محوطه توسط هیئت کارشناسی با مجوز رسمی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خبر داد و اظهار داشت: این محوطه در حاشیه بافت شهری سقز با کاربری صرفا تدفینی در بر گیرنده آثار و شواهد گورستانی مربوط به عصر مفرغ (هزاره چهار، قبل از میلاد) است.

وی هدف از این کاوش را تکمیل اطلاعات علمی از فصل اول کاوش و شرایط زیستی مردمان  آن دوره و تعیین تکلیف اراضی تعاونی مسکن عنوان کرد و افزود: کاوش باستان‌شناسی در محوطه چالی به لحاظ روشن شدن زوایای تاریک زندگی بشر در عصر مفرغ بسیار حائز اهمیت است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان تصریح کرد: در این فصل از کاوش موضوعاتی از جمله شیوه تدفین، عقاید و باورها، هنر و صنعت ساکنان منطقه در عصر مفرغ مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.

مهرزاد گفت: پیگیری‌های لازم برای جذب اعتبارات مناسب و ادامه روند اقدامات مطالعاتی و پژوهشی در حوزه میراث‌فرهنگی و باستان‌شناسی شهرستان سقز انجام خواهد شد.

این گورستان تاریخی در ورودی شهر سقز است. سال گذشته نیز در این محوطه بر اساس ادعای مسئولان استانی و شهرستانی میراث فرهنگی، پس از اجرای عملیات حفاری لوله‌های گاز و آب توسط یک شرکت مهندسی، گورستان تاریخی کشف و اجساد، استخوان و تابوت‌های باقیمانده در این محل مشاهده شد.

پس از کشف این قبرستان تاریخی و حفاری‌های شبهه‌برانگیز انجام شده به بهانه خط لوله آب و گاز در این مکان، داد مردم درآمد و سپس چند روزی کار تعطیل و حفاری‌ها پر شد.

پس از کشفیات، مرحله نخست کاوش باستان‌شناسی انجام و از این گورستان اشیاء تاریخی و آثار قیمتی زیادی کشف شد که بدون شفاف‌سازی میراث فرهنگی کردستان، اکنون مرحله دوم نیز آغاز شده است.

 

منبع| تسنیم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا