احداث دانشکده علوم پزشکی سقز به شرط تأمین ۴۵۰ میلیارد تومان بودجه

بحث احداث دانشکده/دانشگاه علوم پزشکی در سقز به واسطه اهمیت شهرستان و نیازسنجی‌های صورت گرفته، از مدت‌ها قبل بعنوان یک مطالبه مطرح بود تا اینکه در دو سال گذشته مجتمع آموزش عالی سلامت راه‌اندازی و با پذیرش دانشجو در رشته پرستاری، دری به روی این مطالبه گشوده شد.

حالا صحبت بر سر ارتقای این مجتمع به “دانشکده پرستاری” و در ادامه “دانشکده علوم پزشکی” است. اگرچه ارتقای مجتمع به دانشکده پرستاری با موافقت شفاهی معاون آموزشی وزیر بهداشت در سفر اخیر روبرو شد و مسئولان شهرستان هم می‌گویند که یکی از مصوبات سفر هیأت دولت بود و اظهار امیدواری می‌کنند که حداقل از مهر آینده پذیرای دانشجویان در سه رشته پرستاری، مامایی و اتاق عمل باشد، ولی این موضوع با اما و اگرهای زیادی همراه شده است، ازجمله تعیین مکان جهت اختصاص به دانشکده، جذب اعضای هیأت علمی و…

پیرامون همین موضوع روز گذشته جلسه‌ای با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان و مسئولان شهرستان و خیّرین حوزه سلامت تشکیل و ارتقای مجتمع به دانشکده پرستاری مورد بحث و بررسی قرار گرفت. با توجه به صحبت‌های ریاست دانشگاه مبنی بر موافقت ضمنی وزارتخانه، موافقت اصولی با این ارتقا متضمن اضافه کردن دو رشته “مامایی” و “اتاق عمل” در دفترچه آزمون سال ۱۴۰۳ و مهمتر از آن تعیین مکانی با استانداردهای حداقلی است تا بتوان نام دانشکده پرستاری را بر آن نهاد.

دکتر عبدالملکی چشم‌انداز این اقدام را ارتقای این مجتمع به دانشکده پرستاری و سپس دانشکده علوم پزشکی عنوان کرد که اینها سرآغازی برای دانشگاه علوم پزشکی در سقز هستند و گفت: “با توجه به الزام رعایت حداقل استانداردهای موجود، تأسیس دانشکده علوم پزشکی مستلزم رعایت استانداردهای وزارتخانه است، ازجمله آن ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تأمین مکان مناسب است که در این مورد نیازمند کمک خیّرین هستیم تا دانشگاه نیز با اختصاص ۲۵۰ میلیارد تومان اموراتی همچون جذب هیأت علمی، کادر آموزشی، اداری و … را فراهم کند و این تمام چیزی است که ما برای دانشکده علوم پزشکی که زمینه‌ساز دانشگاه است به آن نیاز داریم”.

اما مسئولان شهرستان ضمن تأکید بر پذیرش دانشجو از بهمن امسال با استفاده از دانشجویان تکمیل ظرفیت و … اعلام داشتند که اگرچه خیّرین در بسیاری از زمینه‌ها ازجمله مسجد، مدرسه و… کمک‌های شایانی داشته‌اند ولی وضعیت آنها برخلاف شهرهای اطراف به گونه‌ای نیست که چنین مبالغی را تأمین کنند و دولت و در رأس آن دانشگاه باید همت بیشتری به خرج دهد.

در پاسخ به این موضوعات عبدالملکی رئیس دانشگاه با بیان اینکه دو ماه از آغاز سال تحصیلی می‌گذرد و ظرفیت‌ها از قبل برای ترم‌های مهر و بهمن امسال تعریف شده، پذیرش دانشجو در بهمن‌ماه را غیرممکن دانست، اما با این حال تأکید کرد که دانشکده پرستاری موضوعی است که ما امیدواریم از مهرماه سال آینده با پذیرش دانشجو در سه رشته پرستاری، مامایی و اتاق عمل در سقز آغاز به کار کند و تمام تلاش خود را در این زمینه بکار خواهیم گرفت.

مکان‌هایی هم جهت اختصاص به دانشکده پرستاری ازجمله ساختمان سابق فرمانداری و ساختمان سابق تأمین اجتماعی در خیابان استادشیرازی مورد بحث قرار گرفت که تأیید نهایی هرکدام از آنها منوط به رایزنی با مدیران استانی است.

در رابطه با اعضای هیأت علمی نیز در جلسه عنوان شد که فراخوان این امر صادر شده و برای سه رشته سه نفر با توجه به شرایطی که اعلام شده از میان داوطلبان جذب می‌شوند.

در این بین نماینده سقز و بانه در مجلس هم ضمن اشاره به برخی مطالبات در حوزه دانشگاه علوم پزشکی، بیشتر بر کارهای انجام شده تأکید کرد، موضوعی که با واکنش تعدادی از حاضران مواجه شد و آنها خواستار پیگیری نماینده و تأکید بیشتر او بر کمبودهای حوزه بهداشت و درمان شدند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا