چالش‌های خاک در کردستان از زبان مدیرکل حفاظت محیط زیست

به تخریب خاک که از طریق جابه جایی لایه‌های بالایی صورت می‌گیرد و می‌تواند روند آرام یا سریعی داشته باشد فرسایش خاک می‌گویند. موضوعی که در نگاه اول چندان مهم به نظر نرسد، اما وقتی به نقش خاک در تأمین و امنیت غذایی واقف شویم متوجه می‌شویم که اهمیت آن اگر بیشتر از آب نباشد کمتر نیست و فرسایش آن می‌تواند بحران گرسنگی را تشدید کند.

حال استان کردستان که ما آن را به استانی حاصلخیز و مهم به لحاظ تأمین غذا می‌شناسیم، استانی است که میزان فرسایش خاک در آن حدود ۵ برابر میانگین کشوری است.

این را مدیرکل حفاظت محیط زیست در کنار تانکرهای حامل مواد نفتی، آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع و نبود زیرساخت مناسب ارتباطی، مهم‌ترین چالش‌های حوزه خاک در کردستان عنوان کرده است.

به گزارش واکاوی و به نقل از روابط عمومی و امور رسانه حفاظت محیط زیست کردستان، اقبال حمیدی بیان کرد: فرسایش خاک در استان حدود پنج برابر میانگین کشور است و این در حالیست که برای تشکیل هر یک سانتی متر خاک حدود ۱۰۰ تا ۱۰۰۰۰ سال طول می‌کشد.

حمیدی با بیان اینکه واژگونی تانکر‌های حامل مواد نفتی و شیمیایی در محور‌های مواصلاتی استان یکی دیگر از چالش‌های آلودگی خاک و منابع آبی استان است، افزود:از سال ۱۳۸۷ تا کنون ۲۹۱ واژگونی تانکر حامل مواد نفتی در استان رخ داده است که بیشترین آمار در کشور است.

حمیدی گفت: عدم زیر ساخت مناسب جاده‌های استان، غیر استاندارد بودن جاده‌ها و عدم کنترل راننده‌ها بر جاده‌ها موجب شده که سالانه بخش زیادی از خاک و منابع آبی استان آلوده می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان در ادامه به بحث آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع اشاره و خاطرنشان کرد: در سه سال گذشته ۵۷ فقره آتش سوزی با وسعت یک هزار و ۴۰۰ هکتار در مناطق تحت مدیریت استان کردستان رخ داده است.

وی تصریح کرد: آتش سوزی موجبات فرسایش خاک، از بین رفتن تنوع زیستی و جانوران و تخریب زیستگاه‌های طبیعی را به دنبال خواهد داشت.

حمیدی افزود:تغییر الگوی کشت پایدار، طرح‌های بلند مدت آبخیزداری و طرح‌های جلوگیری از فرسایش خاک، مهار به موقع آتش سوزی و جلوگیری از رخ دادن آتش، ایجاد زیر ساخت‌های مناسب جاده‌ای از عواملیست که می‌توان برای حفاظت از خاک استان اقدام کرد.

پنج دسامبر مصادف با ۱۴ آذر روز جهانی خاک است و امسال با شعار  «خاک و آب، منشا زندگی» نام گذاری شده است و به همین مناسبت همایشی با مشارکت سازمان جهاد کشاورزی، دانشگاه کردستان و انجمن‌ها و فعالین این حوزه در دانشگاه کردستان روز یکشنبه ۱۲ آذر برگزار می‌شود.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا