کارگران مشغول مرگ‌اند!

هریک از انسان‌ها برای امرار معاش نیاز به شغل دارند و این امر در میان دولت و مستخدمین و همچنین میان کارگران و کارفرمایان بخش خصوصی معنا پیدا می کند؛ با صنعتی شدن جوامع, انسان امروزی در معرض فشارهای ناشی از کار, ترس از حوادث, عدم امنیت شغلی و … قرار گرفته است.

به گزارش واکاوی و به نقل از اقتصادکلان، شرایط کار برای کارگران در ایران و به تبع آن در استان کردستان به دلیل عدم نظارت‌ دقیق از سوی دستگاه‌های متولی بر کارگاه‌ها، بسیار ناگوار است؛ عدم ایمنی محیط کار و نبود امکانات و تجهیزات مناسب، کارگاه‌ها را به قتلگاه کارگرانی که برای دستمزد اندک باید ساعت‌های طولانی کار سخت انجام دهند، تبدیل کرده است و روزانه خبر فوت آنان در محیط کار به گوش می‌رسد.
سال‌هاست کارشناسان روابط کار بر لزوم فعالیت موثر نهادهای نظارتی بر فعالیت کارگاه‌ها تأکید دارند اما بی‌تدبیری دولت در اینباره سبب افزایش آمار حوادث در محل کار شده است.
چندی پیش خبرگزاری ایلنا در گزارشی به نقل از سازمان پزشکی قانونی جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد که در شش ماه نخست سال ۱۴۰۲ در مجموع یک هزار و ۷۷ کارگر در ایران حین کار و ماموریت شغلی جانشان را از دست داده‌اند. این رقم در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل از آن که تعداد کارگران فوت‌شده ۹۳۱ نفر اعلام شده بود، افزایشی ۱۵.۷ درصدی را نشان می‌دهد.
در این گزارش بیشترین علت فوت کارگران در حوادث کاری ایران سقوط از بلندی ذکر شده است و در شش ماه اول سال، ۴۹۸ نفر به این علت فوت کرده‌اند. پس از آن، بیشتر علت مرگ کارگران اصابت جسم سخت اعلام شده که دلیل مرگ ۲۴۶ کارگر بوده است و در ادامه، برق‌گرفتگی با ۱۵۵ مورد، سوختگی با ۶۵ مورد و کمبود اکسیژن با ۳۵ مورد در رتبه‌های بعدی عوامل مرگ بر اثر حوادث کار قرار دارند.
ریزش چاه مرگ کارگر جوان را رقم زد
جانباختن کارگر ۳٤ْ ساله سنندجی به نام حمید مقیمی در هنگام حفر یک حلقه چاه به دلیل ریزش دیواره‌های چاه، در حالی که فقط ۷ روز از سال ۱٤۰۲ گذشته بود بسیار ناگوار بود.کارگری که پدر یک فرزند بود و حسرت بازگشتش به خانه برای همیشه برای خانواده‌اش به‌جا ماند.
لاستیک بارز قربانی گرفت
یک حادثه در روز ٤ شهریور ۱٤۰۲ جان یکی از کارگران شاغل در کارخانه «لاستیک بارز» واقع در بزرگراه سنندج – قروه – همدان را گرفت.
کارگر متوفی «علیرضا گل عنبری» با ۳۴ سال سن، راننده لیفتراک بود و علت مرگ وی نیز سقوط پالت لاستیک از روی لیفتراک بر روی وی در کارخانه اعلام شد که بلافاصله جان خود را از دست داد.
آبان ماه و خبر فوت دو کارگر سنندجی
یکی از کارگران با هویت «مارتین حسین پناهی» با ۱۶ سال سن، اهل روستای تازه‌آباد در دهستان قوری چای بخش مرکزی شهرستان دهگلان، شاغل در یک واحد تولیدکننده «سبدهای پلاستیکی» واقع در شهرک صنعتی دهگلان در منطقه صلوات‌آباد سنندج روز دوشنبه ۱ آبان ۱٤۰۲ بر اساس گفته‌های منابع کارگری به علت سقوط روی چرخ دنده‌های آهنی دستگاه حین کار در کارخانه دچار حادثه شد و بلافاصله جان خود را از دست داد.
سقوط کارگر آرماتور با هویت ابراهیم کریمی ۳۸ ساله اهل روستای دانیکش از توابع سنندج در حین کار در سنندج روز سه شنبه ۱۶ آبان و جانباختن وی بر اثر شدت جراحات بار دیگر خبرساز شد.
مرگ کارگر مریوانی بر اثر سقوط از ارتفاع
یکی از اعضای انجمن صنفی کارگران ساختمانی مریوان و سروآباد در تماس با خبرنگار ایلنا، از مرگ یک کارگر ساختمانی بر اثر سقوط از ساختمان در حال ساخت خبر داد. به گفته‌ی وی، برهان رنجبر اهل روستای کولیج و ساکن مریوان و عضو انجمن صنفی، حین کار بر اثر سقوط از یک ساختمان  در مریوان جان باخت.
عدم حضور نهادهای نظارتی، رعایت نکردن استانداردهای ایمنی کار از سوی کارفرمایان، استفاده از لباس کار بی‌کیفیت در محیط‌های کاری، ساعات‌ کار طولانی که باعث خستگی کارگران می‌شود، دستمزد پایین و تاخیر در پرداخت دستمزدها که کارگران را با فشار روانی روبه‌رو می‌کند، از مهم‌ترین دلایل افزایش آمار حوادث کار در ایران به شمار می‌روند و تازمانی که این مسائل حل نشود بی‌شک مکرر شاهد مرگ کارگران در محیط‌کار خواهیم بود. 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا