احتمال بروز عفونت در چند بیمار به دلیل استریل نکردن لوازم جراحی

اخیرا اخباری از عدم ضدعفونیِ کامل تجهیزات پزشکی و جراحی در یکی از بیمارستان‌های سقز که احتمال آن می‌رود منجر به ایجاد عفونت در چند بیمار شده باشد به دست واکاوی رسیده است، موضوعی که پای شرکت‌های واسطه در تهیه ست‌های جراحی، اهمال احتمالی پرسنل این شرکت‌ها در ضد عفونی کردن این ابزار و جای خالی نظارتِ با دقتِ کامل بر آنچه در بیمارستان‌ها می‌گذرد را یادآور می‌شود.

این رسانه ابتدا برای صحت و سقم موضوع و راستی آزماییِ مستندات واصله با مدیر شبکه بهداشت شهرستان تماس گرفت که آیا از وجود این موضوع خبر دارد یا خیر؟ مدیر شبکه بهداشت اگرچه در ابتدا نسبتا با اطمینان چنین موضوعی را رد کرد، اما خبرنگار واکاوی خواستار بررسی بیشتر این موضوع از سوی مدیر شبکه شد و این اصرار منجر به پیگیری و تأیید موضوع از سوی دکتر خسروپور شد.

پروین خسروپور ضمن تأیید موضوع به واکاوی گفت: در هر مرکز درمانی، پرستار کنترل عفونت حضور دارد و این تیم در صورت مشاهده مواردی از عفونت فرآیند را بررسی می‌کند که ایراد از کجاست؟ اخیرا مشخص شده که سه مورد عدم ضد عفونی کردنِ کامل تجهیزات وجود داشته و تیم کارشناسی در جریان یک جراحی متوجه این موضوع شده‌اند.

خسروپور ادامه داد: شرکتی که کار ضدعفونی کردن تجهیزات پزشکی این نوع عمل‌ها را انجام می‌دهد مرتکب این موضوع شده و در ادامه هم پرسنل سی‌اس‌آر (اتاق استریلیزاسیون مرکزی) با اطمینان به این شرکت بسته‌ها را مجددا استریل نکرده‌اند و این عفونت‌ها رخ داده است.

مدیر شبکه بهداشت با اذعان به اینکه ورود افراد غیر پرسنلی و حتی تجهیزاتی که از آنِ بیمارستان نیست به داخل این بخش از بیمارستان ممنوع است افزود: اما از آنجا که برخی از این تجهیزات گران قیمت هستند، پزشکان ناچاراً با شرکت‌های مربوطه هماهنگ می‌کنند و تجهیزات را به بیمارستان می‌آورند که البته مدتی است بیمارستان خود این تجهیزات را خریداری و پای شرکت‌ها را از مرکز درمانی بریده است، اما با این وجود موارد اندکی باقی مانده که منجر به چنین مشکلاتی می‌شوند و ما در اولین اقدام پایان همکاری با این شرکت را اعلام کردیم.

با این وجود و علیرغم توضیحات مدیر شبکه، واکاوی بعنوان یک رسانه بر این موضوع که ممکن است در برخی عملکردها خطاهایی رخ دهد واقف است و هدفش از اطلاع رسانی در این زمینه و سایر زمینه‌ها تنها انعکاس مشکلات و تلاش برای رفع و جلوگیری از تکرار آنهاست.

اما باید در نظر داشت که حوزه سلامت موضوعی نیست که بتوان به راحتی از قبال آن گذشت و اگر شهروندان دلسوز و متعهدی که چنین مواردی را پیگیری، رصد و رسانه‌ای می‌کنند نباشند چه بسا مشکلات بیشتر و مقابله با آن هم مشکل‌تر میشد.

در مورد اخیر نیز اگرچه مدیر شبکه با بررسی موضوع توضیحاتی در این باره ارائه و اقدامات متناسب را اتخاذ کرد، اما نظر به اهمیت مقوله سلامت و در جهت عدم تکرار چنین مواردی، مناسب است مسئولان جدی‌تر با موضوع و اهمال‌کاران برخورد و چه بسا لازم باشد آنها را توبیخ جدی یا ابطال پروانه پزشک را مدنظر قرار دهند تا هم نقش نظارتی و مدیریتی خود را به درستی ایفا کرده باشند و هم راه تکرار را بر خطر ببندند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا