جشنواره‌ای که حواشی‌اش قبل از خودش شروع می‌شود

هجدهمین جشنواره تئاتر کوردی سقز امروز یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۲ بطور رسمی آغاز به کار کرد، اما مثل همیشه شروع نشده حواشی‌اش بر متن اصلی غلبه یافت.

از آنجا که امروز اولین روز شروع جشنواره است شاید برای قضاوت در مورد بسیاری موضوعات زود باشد و باید منتظر ماند و دید که روز اختتامیه نظر اهل فن در مورد کم و کیف جشنواره چه خواهد بود، با این حال این موضوع مانع نپرداختن به حواشی این دوره ازجمله نحوه انتخاب دبیر، انتخاب هیأت بازبین و هیأت داوران، تأمین مالی جشنواره، زمانبندی و … نمی‌شود.

واکاوی پیش از این در مطلبی جداگانه با این عنوان که تئاتر کوردی به جای اینکه عاملی برای تمرین همدلی جهت شناساندن سقز در مجامع ملی و بین‌المللی باشد به عامل اختلاف و چنددستگی حداقل در میان هنرمندان شهر تبدیل شده، به موضوع نحوه انتخاب دبیر جشنواره پرداخته بود. به نظر می‌رسد عدم دستیابی به این تفاهم و همدلی در شهرستان بر بسیاری موضوعات دیگر ازجمله انتخاب هیأت بازبین و هیأت داوران نیز سایه افکنده است.

در آخرین مورد دو نفر از اهالی تئاتر سقز در بیانیه‌ای تحت عنوان “هژمونی داوری جشنواره تئاتر کوردی” به نحوه انتخاب داوران واکنش نشان داده و در آن به عدم رعایت حق میزبانی سقز و استفاده ابزاری از دبیرخانه پرداخته‌اند.

از سوی دیگر زمان‌بندی جشنواره نیز محل بحث شده است. این موضوع از آنجا نشأت می‌گیرد که سال‌ها مطالبه ثبت جشنواره در تقویم هنرهای نمایشی وزارت ارشاد بی‌پاسخ مانده که اگر انجام میشد هم زمانبندی خاصی پیدا می‌کرد و از این طریق مشکلات رفت و آمد گروه‌ها و عوامل برگزاری در این فصل کمتر می‌شد و هم تأمین مالی جشنواره نیز روال خاص خود را مانند هر جشنواره دیگری طی می‌کرد.

با این حال تأمین مالی جشنواره امسال را برعکس سال‌های گذشته که مابین شهرداری، اداره‌کل ارشاد، خیّرین و … تقسیم میشد، فرمانداری شهرستان برعهده گرفته است.

در این‌باره نیز فرماندار سقز با اشاره به تأمین صفر تا صد بودجه جشنواره عنوان کرد که قریب به دو و نیم میلیارد تومان اعتبار در قالب “مسئولیت اجتماعی” در شهرستان جهت تجهیز و آماده‌سازی پلاتو و سایر هزینه‌های این دوره از جشنواره در نظر گرفته شده است. جعفر توان در مورد نحوه خدمات رسانی به گروه‌های نمایشی و تأمین محل اسکان و … هم گفت: اگرچه این موضوعات به مجریان تئاتر و ازجمله دبیرخانه مربوط می‌شود اما فرمانداری هماهنگی‌های لازم را در تمام شهرستان برای برگزاری بهتر جشنواره انجام داده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا