اضافه شدن دو رشته به دانشگاه آزاد سقز! دانشگاه دولتی همچنان غایب!

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز از اضافه شدن دو رشته “حسابداری” و “حقوق جزا” در مقطع کارشناسی ارشد برای سال جدید تحصیلی خبر داد. خرداد سال گذشته نیز دو رشته حسابداری و جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری در مقطع کارشناسی ارشد به دانشگاه پیام نور اضافه شده بود. اینها در حالی است که موضوع تأسیس دانشگاه دولتی در سقز کماکان در هاله‌ای ابهام قرار دارد.

گسترش آموزش عالی اگر با توجه به نیازهای شهر و منطقه باشد قابل توجه و قابل تقدیر و قابل حمایت است، اما اینکه این نوع گسترش باعث شود مطالبه تأسیس دانشگاه دولتی فراموش شود، به نوعی جفا در حق سقز محسوب می‌شود.

در سال‌های گذشته فارغ از نوع نگاه‌ها به گسترش آموزش عالی و یا توجه به نیازها و پتانسیل‌ها، شاهد تأسیس دانشکده یا دانشگاه‌های متفاوت در شهرهای دور و نزدیک بوده‌ایم، ازجمله “دانشکده علوم پایه بیجار” و “دانشکده صنعت و معدن قروه” بعنوان دو دانشکده اقماری دانشگاه کردستان از چند سال قبل فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و با وجود مسئولان دلسوز و پیگیر احتمالا در آینده نزدیک به دانشگاه تبدیل شوند!

اما در سقز چه؟ اکتفا به “مجتمع آموزش عالی سلامت” با یک رشته نمی‌تواند مطالبه دانشکده پرستاری و یا دانشکده علوم و فنون که ساختمان آن در حال فرسوده شده است را پوشش دهد. ضمن آنکه در یکی دو سال اخیر بحث تأسیس دانشگاه فرهنگیان هم مطرح شده اما کماکان در حد حرف و شعار باقی مانده است.

دانشگاه علوم و فنون
ساختمان نیمکه‌کاره دانشگاه علوم و فنون

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا