ماجرای حضور اخیر ماموستایان سقزی در ترکیه چه بود؟

در پی شایعاتی مبنی بر فراخوان حزب عدالت و توسعه در ترکیه و حضور چند تن از ماموستایان سقزی در دیاربکر و اعلام حمایت از حمله اردوغان به شمال سوریه، واکاوی موضوع را از یکی از ماموستایان سقزی که در این نشست حضور داشت جویا شد.

این ماموستا با اشاره به این موضوع و تأیید حضور در دیاربکر گفت: هیأتی تحت عنوان “هیأت علمای اسلام” در دیاربکر ترکیه وجود دارد که همه ی اعضای آن کُرد هستند و حتی پروفسور مصطفی مسلم از نزدیکان صالح مسلم با اینکه در این نشست اخیر حضور نداشت اما از اعضای اصلی این هیأت است. این هیأت هر سال دو جلسه برگزار می کنند که یکی از جلسات مختص مولودی خوانیست و دیگری مختص مباحث علوم دینی. هیأت مذکور در فروردین ماه امسال از من خواستند مقاله ای برای این نشست حاضر کنم و در ادامه مقاله من با موضوع “میانه روی در اسلام” پذیرفته شد که در نهایت به همراه دو تن دیگر از ماموستایان سقز و تعدادی دیگر از مریوان و سایر شهرهای کُردنشین راهی وان و سپس دیاربکر شدیم.

وی با اشاره به غیردولتی بودن مرکز مورد اشاره در ترکیه هرگونه حضور مقامات دولتی از جمله اردوغان در این جمع را تکذیب کرد و افزود: هیچ مقام دولتی در این نشست حضور نداشته و این موضوع به شدت تکذیب می شود و حتی همگان بر مظلومیت کُردهای سوریه تأکید داشتند. همچنین به لحاظ مالی نیز تمامی هزینه ها غیر از هزینه سفر از وان به دیاربکر بر عهده مهمانان بود.

این ماموستای سقزی در پایان افزود: جماعت دعوت و اصلاح در سقز جزو نخستین گروههایی بود که حمله ارتش ترکیه به شمال سوریه را محکوم کرد و کماکان بر این باور است که هرگونه کشت و کشتار و تجاوز به خاک دیگر ملت ها محکوم است.

*عکس تزئینی است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا