رنجی فراتر از بیماری؛

آیا دیالیزی‌های سقز در صف انتظار می‌مانند؟

مشکلات حوزه بهداشت و درمان سقز یکی دو تا نیستند، تلنبار شدن آنها در طی این سالها شاید برخی اقدامات خوب را هم به حاشیه برده باشد.

با این حال اگر بیمار و یا همراه وی غیر از تحمل درد و بیماری، جُورِ کمبود امکانات را نیز بکشد خود دردی مضاعف است. گزارش‌های مردمی حاکی از در صف ماندن بیماران جهت انجام دیالیز است و این به دلیل کمبود تخت، نیروی انسانی و قدیمی بودن امکانات است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان سقز در واکنش به این موضوع ضمن تأیید قدیمی بودن امکانات بخش دیالیز، اما در صف ماندن بیماران را رد می‌کند. پروین خسروپور به واکاوی گفت: تعداد دستگاه‌های فعال دیالیز بیمارستان ۲۲ دستگاه است که یکی انتی‌ژن مثبت و بقیه برای بیماران دیالیزی عادی (۱۱۲ بیمار) بکارگیری می‌شوند. با این حال هر از گاهی به دلیل قدیمی بودن، ممکن است یک یا دو دستگاه‌ نتوانند برای مدت کوتاهی خدمات ارائه دهند که بلافاصله شرکت پشتیبان اقدام به رفع ایرادات می‌کند، اما این موضوع خللی در روند درمان بیماران ایجاد نمی‌کند.

خسروپور افزود: برای هر بیمار روز و ساعتی مشخص جهت مراجعه تعیین می‌شود و شاید نهایتا یک ربع تا نیم ساعت بیمار منتظر بماند و اینکه افرادی دو الی سه ساعت زودتر از زمان‌بندی مراجعه کنند مشخص است که منتظر می‌مانند.

با این حال از آنجا که امکان حضور خبرنگاران در بیمارستان‌ها عملا امکان‌پذیر نیست و امکان راستی‌آزمایی وجود ندارد، با اقرار مسئولان مبنی بر قدیمی بودن امکانات، احتمال اینکه بیمارانی در صف انتظار بمانند وجود دارد و بنابر این راه حل آن نوسازی و اختصاص امکانات بیشتر به بخش‌های مختلف ازجمله بخش دیالیز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا