هشدار دامپزشکی کردستان در خصوص احتمال شیوع بیماری تب کریمه کنگو

اداره‌کل دامپزشکی کردستان طی هشداری در خصوص احتمال شیوع بیماری تب کریمه کنگو از مردم خواست از محل‌های مطمئن و تحت نظارت این اداره کل گوشت خریداری کنند.

به گزارش ولاکاویی و به نقل از دامپزشکی استان کردستان، در این هشدار و در مورد بیماری تب کریمه کنگو آمده است: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از طریق ذبح غیر بهداشتی دام آلوده به انسان منتقل می‌شود، بیماری تب کریمه کنگو عفونت ویروسی و به شدت واگیردار است و یکی از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام می‌باشد که عمدتا توسط کنه ناقل منتقل می‌شود.

این بیماری از طریق تماس با حیوان آلوده و در هنگام ذبح حیوان و تماس با امعاء و احشاء آلوده آن، در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی به انسان منتقل می‌شود، کنترل کریمه کنگو در حیوانات دشوار است زیرا چرخه‌ی ورود ویروس از کنه تا حیوانات بدون هیچ علایمی به وجود می‌آید، عفونت در حیوانات اهلی مشهود نیست و در حال حاضر هیچ واکسنی برای استفاده در حیوانات توصیه نشده است.

شیوع بیماری بیشتر در فصل گرم سال همزمان با فصل فعالیت کنه‌ها اتفاق می‌افتد، گروه‌های در معرض خطر؛ بیشتر دامداران، کارگران کشتارگاه‌ها، قصابان و کشاورزان می‌باشند.

راه‌های جلوگیری از تب کریمه کنگو عبارت است:

  1. حذف کنه ناقل بیماری از طریق سمپاشی
  2. سمپاشی و ضدعفونی مکان دامی
  3. پرهیز از تماس با خون و مایعات بدن حیوانات و افرادی که علایم این بیماری را دارند
  4. نگهداری فراورده‌های گوشتی قبل از مصرف به مدت حدافل ۲۴ ساعت در یخچال در دمای صفر درجه
  5. محافظت وجلوگیری از تماس مستقیم با حیوانات توسط کارگران کشتارگاه‌ها و عموم افرادی که ممکن است با لاشه دام در تماس باشند
  6. جلوگیری از کشتار غیرمجاز، تهیه گوشت از محل‌های مطمئن و تحت نظارت دامپزشکی
  7. اجتناب از خوردن جگر خام یا نیم‌پخته

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا