کردستان رتبه نخست تولید طلا در کشور را دارد

رتبه اول کردستان در زمینه تولید طلا مورد تأیید و تأکید مسئولان استانی است و در آخرین اظهارنظر مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گفته است که “کردستان در زمینه تولید طلا رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده و همچنین در زمینه ذخیره طلا رتبه دوم کشوری را دارد”.

اگرچه آمار دقیق و مستند ی در مورد میزان دقیق ذخایر طلا و نیز تولید آن در معادن کشور و حتی استان وجود ندارد و بیشتر تقریبی و تخمینی است، اما بر اساس آنچه از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی اعلام شده، در سال ۱۳۹۹ میزان ذخایر معدنی طلا حدود ۱۲۹ میلیون تُن اعلام شده که سهم استان کردستان از این میزان ۳۶ میلیون تُن است.

اگر گفته‌های مدیرکل صمت را در کنار آمارهای دیگری که از منابع مختلف قابل برداشت است قرار دهیم میزان تولید طلا در کشور در حال حاضر چیزی کمتر از ۱۰ تُن است که کردستان به تنهایی ۵ تُن از آن را تولید می‌کند.

این مهم که با توان تمام دست‌اندر کاران حوزه معادن طلا و مدیریت مناسب صورت گرفته است می‌تواند در توسعه استان نقش مثبتی را ایجاد کند و هم اینکه در تحقق بخش مهمی از شعار سال که همان رشید تولید و در نتیجه آن مهار تورم است نقش‌آفرینی کند.

این میزان طلا در استان اگر حقوقات دولتی آن به درستی و در زمان مناسب پرداخت و صرف توسعه استان شود شاهد ایجاد اشتغال، تولید ثروت و در یک معنا توسعه استان خواهیم بود.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا