گره کور انتقال برخی صنوف به بیرون از شهر

اگرچه پیچیدگی‌های زندگی امروزه نیاز به برخی مشاغل و خدمات را ضروری کرده، اما شاهدیم که همین مشاغل خود موجب برخی مشکلات دیگر ازجمله ترافیک و آلودگی هوا و آلودگی صوتی شده‌اند و برای همین ضرورت انتقال آنها به خارج از شهرها بیش از پیش احساس می‌شود.

به گفته مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کردستان، ۲۱ هزار و ۲۷۲ مورد واحد صنفی آلاینده و مزاحم در استان وجود دارد که از این تعداد ۱۷ هزار و ۶۱۳ مورد نیازمند انتقال به محدوده خارج شهر هستند.

در شهر سقز این موضوع به یک گره کور تبدیل شده است، چون اگرچه دو شهرک صنوف آلاینده به این منظور احداث شده اما به دلیل تعداد زیاد این واحدها، وجود اختلاف میان ارگان‌های مختلف و مالکان یکی از شهرک‌ها و همچنین نبود مرجع مشخص جواز تاسیس واحدهای صنفی خارج از محدوده، شاهد مشکلات متعدد از این ناحیه هستیم.

در این‌باره رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان سقز به واکاوی گفت: این شهرستان دارای ۲۱۶۰ واحد صنفی آلاینده و مزاحم در حوزه‌های خدمات فنی خودرویی، مصنوعات فلزی و غیر فلزی، ضایعات فروشی‌ها، مصالح ساختمانی و … است که نیازمند انتقال به خارج از شهر هستند.

فتاحی افزود: در حال حاضر دارای ۲ شهرک صنوف آلاینده در بلوار شورا و جاده کانی نیاز است که مجموعا ۵۷۰ واحد صنفی آلاینده در این دو شهرک مستقر شده‌اند.

رئیس صمت سقز با اشاره به لزوم سازماندهی ۲۱۶۰ واحد صنفی نیازمند انتقال افزود: سرمایه‌گذار بخش خصوصی زمینی به مساحت ۸.۵ هکتار را در جنب تصفیه خانه سقز با تهیه طرح اولیه و کروکی به شهرداری معرفی و در مرحله‌ی انجام مقدمات اداری به منظور احداث شهرک صنوف آلاینده شماره ۳ سقز است.

فتاحی در مورد ارگان مسئول در این زمینه هم گفت: برابر آخرین آیین‌نامه ایجاد مجتمع‌های صنفی در سال ۱۳۹۶، شهرداری مؤظف به انتقال صنوف آلاینده به شهرک‌های احداثی خواهد بود.

نباید از نظر دور داشت که بخش زیادی از سد معبر و ترافیک موجود در مسیرهایی همچون بلوار کردستان ناشی از وجود نمایشگاه‌های خودرو است. مسئولان در سال‌های اخیر چاره رفع این معضل را در ایجاد شهرک نمایشگاهی خودرویی دیده‌اند. فتاحی با اشاره به این نیاز هم گفت: در این خصوص نیز اقداماتی صورت گرفته که پس از نهایی شدن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا